Wyprawa w przeszłość

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

Zamek Królewski na Wawelu, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Jest to kompleks obiektów zabytkowych wśród których najważniejsze to: Zamek królewski oraz Katedra św. Stanisława i Wacława. Potężna rezydencja w przeszłości należała do wielkich rodów królewskich.

Postanowiłyśmy pokazać naszym dzieciom to wyjątkowe miejsce i 8 kwietnia wybrałyśmy się z naszymi dziećmi na jedną z wyjątkowych i niezapomnianych wypraw.

Zanim zaczęliśmy zwiedzać komnaty królewskie, wybraliśmy się do Kaplicy Srebrnych Dzwonów,  gdzie pochowany jest pan  prezydent Lech Kaczyński oraz jego żony Maria  Kaczyńska. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich osób, które zginęły rok temu w katastrofie smoleńskiej.

Odwiedziliśmy również Jana Pawła II - Papieża, którego pomnik znajduje się nieopodal Katedry  Wawelskiej.

Następnie udaliśmy się na ogromny arkadowy dziedziniec , gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik i skąd zaczęliśmy zwiedzanie.

Pierwsza Komnata, którą zobaczyliśmy, zrobiła na nas bardzo duże wrażenie, a szczególnie arrasy. Arrasy, to przepiękne ozdobne tkaniny , rodzaj gobelinu, zawieszone na ścianach. Oglądaliśmy je z wielkim zainteresowaniem. Przedstawiały sceny biblijne, sceny krajobrazowo – zwierzęce, sceny groteskowe z herbami Polski i Litwy oraz królewskimi inicjałami. Służyły one zdobieniu wnętrz Wawelu i innych rezydencji królewskich.

Następnie wybraliśmy się na drugie piętro, tak zwaną kondygnację reprezentacyjną - miejsce przyjęć, balów audiencji . Tam też odbywały się najważniejsze wydarzenia i uroczystości  państwowe i dworskie  jak również spotkania Rad Królewskiej (Sala Turniejowa). Oglądaliśmy  Salę Poselską, miejsce obrad posłów oraz  Salę  Senatorską, miejsce obrad senatorów.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści pani przewodnik, która również opowiadała dzieciom legendy związane z obiektem, który oglądaliśmy. Tak dzieci poznały legendę  O Wielkim Dzwonie Zygmunta i jego pięknym zaczarowanym głosie.

Dowiedzieliśmy się też, że Dzwon Zygmunta spełnia życzenia, że trzeba tylko bardzo się skupić i dotknąć lewą ręką serca dzwonu, a życzenie się spełni.

Bicie w dzwon oznacza bardzo ważne wydarzenie w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. Oglądaliśmy 30 wyrzeźbionych  głów w kasetonach,  zdobiące  strop Sali Poselskiej oraz wysłuchaliśmy legendy związanej z jedną z nich. Teraz wiemy dlaczego jednej z głów król Zygmunt August kazał zawiązać usta.

Duże wrażenie zrobiły na nas wnętrza komnat , w których podziwialiśmy obrazy, meble włoskie, portrety królów polskich przepiękne piece kaflowe oraz ogromne świeczniki.

Podziwialiśmy również Ogrody Królewskie. I chociaż dopiero przyroda zaczęła budzić się ze snu zimowego, to my w swojej wyobraźni widzieliśmy króla Zygmunta Starego oraz królową Bonę, którzy spacerują  alejkami ze swoim małym synkiem, a późniejszym królem Polski Zygmuntem Augustem.

Niestety, czas szybko ucieka i trzeba było wracać do przedszkola Jednak wrażenia z wycieczki pozostaną na długo w naszej pamięci . Niejednokrotnie  będziemy wracać w to magiczne miejsce, ale wiemy już teraz, że zawsze będzie ono nas fascynować, zachwycać i zawsze dowiemy się czegoś nowego z historii Polski.

Lucyna Opido

Nauczycielka

Samorządowego Przedszkola Nr 5 w Krakowie.

od Lucyna Opido

do Lucyna Opido