Pierwsza pomoc już w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Że pomagać trzeba wszyscy wiemy, ale trudno pomóc, gdy nie wiadomo jak. Kiedy te dzieci będą duże, nie będą się bały pomagać. Przedszkolacy z gr. starszej „Delfinki” spotkały się z ratownikami medycznymi, panem Łukaszem Skotarczakiem - pracownikiem pogotowia i strażakiem oraz panem Piotrem Dembickim, ratownikiem medycznym. Spotkanie zainicjowała wychowawczyni grupy, która już od kilku lat uwrażliwia dzieci na pomoc innym. Dzieci znają wszystkie numery alarmowe, potrafią zadzwonić, by wezwać pomoc, znają zasadę, że należy podać dokładne dane, opisać krótko wydarzenie i podać adres. Po tych zajęciach dzieci utrwaliły wczesniejszą wiedzę oraz dowiedziały się jak zachowywać się, gdy komuś leci krew z nosa, gdy ktoś zasłabnie czy uderzy się w głowę. Wiedza ta jest potrzebna, gdyż nawet małe dzieci, o czym dowiadujemy się często z mediów, mogą uratować komuś życie lub zdrowie.

Grupa odegrała również krótkie scenki, w których jedno z dzieci na niby „zasłabło” i trzeba było mu pomóc. Wiedzą już, że gdy zdarzy się taka sytuacja podnosimy poszkodowanemu nogi tak, by były wyżej niż głowa. Gdy z nosa kapie krew nie odchylamy głowy do tyłu tylko lekko nachylamy się i przykładamy zimne okłady na kark i czoło. Dzieci miały okazję również samodzielnie usztywnić złamaną rękę, zapiąć kolegę na noszach ratowniczych it. Zadania były atrakcyjne i na pewno wszyscy doskonale zapamiętali, co należy zrobić w takich wypadkach. Mamy nadzieję, że w przyszłości niejeden przedszkolak będzie chciał pomagać i zostanie ratownikiem lub lekarzem, tego im życzymy.

BM- Przedszkole w Rydzynie

od Beata Musielak