Nasze przedszkolne- rodzinne Bożonarodzeniowe tradycje

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

W naszym przedszkolu „Boże Narodzenie” to punkt kulminacyjny roku. Tradycją placówki stało się wystawianie „Jasełek” przez grupę starszaków oraz własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych zgodnie z instrukcją rodziców czy dziadków naszych wychowanków.

W tym roku przygotowania do tych pięknych, można rzec – cudownych Świąt wzbogaciłyśmy o wiele nowych ale całkiem starych tradycji i zwyczajów, a było to:

• robienie i ozdabianie ciasteczek z masy solnej na choinkę w grupie 5- cio latków
  • pieczenie najprawdziwszych pierniczków w grupie 6-cio latków
  • zbieranie „dobrych uczynków” przez dzieci z młodszych grup i złożenie „ ich” podczas Jasełek Dzieciątku Jezus
  • zajęcia otwarte dla rodziców w grupie 5-cio latków  dotyczące zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych w rodzinach
  • wykonywanie stroików świątecznych w rodzinnym gronie na konkurs „Świąteczna ozdoba”

I oto nadszedł dzień 22.12.2010, na który wszyscy z niecierpliwością czekali. To był wspaniały dzień. Już od rana wspólnie z rodzicami stroiłyśmy małych – wielkich aktorów do przedstawienia. Później  w bardzo podniosłym nastroju odbyły się Jasełka. Dzieci bardzo poważnie podeszły do odgrywanych ról. Scenografia- biedna stajenka oddawała w pełni klimat owej, najważniejszej w dziejach ludzkości nocy.

Obserwowałam twarze rodziców aktorów, w niejednym oku kręciła się łza. Myślę że to ze wzruszenia i dumy z umiejętności swoich pociech. Po przedstawieniu pani dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy laureatom i wszystkim  uczestnikom rodzinnego konkursu na „Świąteczną ozdobę” Tylko jedno zdanie na temat prac. Wszystkie ozdoby były śliczne, pomysłowe, własnoręcznie wykonane przez rodziców wraz z dziećmi, a o to przede wszystkim nam chodziło. Pragniemy tak angażować rodziców do zadań wychowawczo- dydaktycznych przedszkola, aby poświęcili swój cenny czas swoim „bezcennym skarbom” – czyli dzieciom.

Było wspaniale, rodzinnie, przedszkolnie i Bożonarodzeniowo. A na koniec jak zwykle podziękowania dla tych wszystkich, bez których te uroczystości nie byłyby takie piękne jak były, a więc po kolei:

Serdeczne, podziękowania składamy:

• Całemu personelowi przedszkola z Panią Dyrektor na czele za stworzenie warunków i klimatu świątecznego w placówce
  • Wszystkim rodzicom, którzy wykonali ozdoby na przedszkolny konkurs
  • Wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w kiermaszu
  • Siostrze Teresie, która przygotowała z dziećmi i wychowawczyniami przedstawienie, a która niestety nie mogła być w tym dniu razem z nami
  • Wychowawczyniom, które ćwiczyły, ćwiczyły, ćwiczyły aby wszystko poszło dobrze
  •

No i oczywiście dzieciom za wspaniałe przedstawienie, za pyszne pierniczki, śliczne ozdoby choinkowe no i za to że starają się być z dnia na dzień coraz lepsze, grzeczniejsze, bardziej kochane.

Zakończę tę pisaninę cytatem, którym posłużyłyśmy się do składania życzeń rodzicom naszych wychowanków.

„„Ilekroć uśmiechasz się do drugiego człowieka
lub  podajesz mu pomocną dłoń
Zawsze  jest wtedy  Boże Narodzenie”

Takiego Bożego Narodzenia życzymy wszystkim rodzicom, dzieciom, pracownikom naszego przedszkola, władzom lokalnym oraz wszystkim tym, którzy będą czytać ten artykuł.

od Urszula Nowak

do Urszula Nowak