Mikołaj musi być prawdziwy!!!

Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Mikołaje krążą po mieście, wchodzą do superkmarketów, przedszkoli, szkół, kręcą się wokół i czasami już sami nie wiemy czy to Mikołaj, Gwiazdor, czy mieszka tam czy tu, czasami nawet jako nauczycielka sama się już mylę w tym wszystkim. A Mikołaj powinien być prawdziwy, bo Święty Mikołaj to nie Mikołajek, Gwiazdorek, ludzik, krasnal, to człowiek z krwi i kości.

Prawdziwy Święty Mikołaj był biskupem rzymsko-katolickim. Urodził się około 270 roku na terenach obecnej Turcji. Był jedynym dzieckiem bardzo zamożnych rodziców, którzy wiele lat modlili się o jego narodziny. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, lecz także pragnieniem niesienia pomocy ludziom biednym i żyjącym w nędzy. Po śmierci rodziców swój majątek przeznaczył na biednych. W dyskretny sposób rozdawał prezenty. Robił to tak, że nikt z obdarowanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami lub wpadające przez okno. I choć w zamian dobroczyńca nie oczekiwał nawet dobrego słowa, wieść o jego szlachetnych uczynkach rozeszła się po świecie lotem błyskawicy. Został wybrany na biskupa miasta Mira, które było stolicą jego rodzinnej prowincji. Jako biskup Mikołaj miał jeszcze większe możliwości działania. Zasłynął z opieki nad ubogimi, którą prowadził w niezwykle dyskretny sposób, bardzo często anonimowo. Źródłem finansowania tej działalności był jego rodzinny majątek. Święty zmarł w 350 roku. Dziś jego relikwie znajdują się w mieście Bari we Włoszech. Na pamiątkę dobroci świętego biskupa powstał zwyczaj obdarowywania się prezentami w dzień jego liturgicznego wspomnienia.

B. M  G.K Jabłonna

Na podstawie media.pl