Przedszkolaki w Komendzie Policji

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

W październiku gościliśmy w Miejskim Przedszkolu „Słoneczna Ósemka” Pana policjanta, ponieważ w tym roku szkolnym wiodącym tematem zajęć jest bezpieczeństwo.

Pan policjant  mówił nam o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci wysłuchały  wskazówek, po czym  zadawały liczne pytania. Wśród nich były  i te, dotyczące pracy policjantów.  Nasz Gość zaprosił dzieci na wycieczkę do Komisariatu Policji. I tak,  9 listopada dzieci z grupy 3-4 latków („D”)  oraz  z grupy integracyjnej („F”)  znalazły się w miejscu, gdzie pracują policjanci.

Po obiekcie oprowadziła nas Pani Monika Bekulard – rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Na początek opowiedziała dzieciom o przedmiotach, z których w swojej pracy korzystają policjanci, czyli: mundur, czapka, lizak,  kamizelka odblaskowa, a nawet pałka. Nasza Gospodyni mówiła, że policjanci – jak lekarze – zajmują się różnymi sprawami.  Jest n.p. „drogówka”, czy „kryminalni”.  Chętne dzieci zrobiły sobie zdjęcie w czapce, czy kamizelce policjanta. Teraz już wiemy, że policjanci mają mundury w odcieniach koloru niebieskiego oraz czapki inne, niż   Strażnicy Miejscy.

Następnie Pani policjantka oprowadziła nas po komendzie.  Zobaczyliśmy miejsce, w którym robi się zdjęcia osobom podejrzanym o złe czyny i pobiera się  od nich odciski palców.

Wiemy już też, jak wygląda miejsce popularnie zwane „dołek”. Wszyscy widzieliśmy je po raz pierwszy – nasze Panie też! To dopiero było przeżycie, gdy zostaliśmy „zamknięci” w areszcie i usłyszeliśmy trzaśnięcie krat!

W czasie wizyty okazało się, że nie wszyscy policjanci noszą mundury. To dlatego, aby źli ludzie nie mogli ich z daleka wypatrzeć.

Zainteresowanie dzieci wzbudziło „centrum dowodzenia”, czyli dyżurka, która jest  najważniejszym operacyjnym miejscem na komendzie.

Wiemy już w jaki sposób zaalarmować policję, gdy wydarzy się coś groźnego i znamy numer telefonu alarmowego - 997.

Pan policjant powiedział nam, jak mamy zachowywać się w sytuacji zagubienia. Pokazał nam, w jaki sposób policjanci znając imię i nazwisko dziecka potrafią ustalić adres jego zamieszkania.

Mając tak fajnych policjantów nie musimy się już niczego bać. Oni zawsze nam pomogą.

Z komendy wychodziliśmy z migającymi znaczkami odblaskowymi, które przydadzą się nam w jesienne dni.

Jolanta M. Andruszkiewicz, Miejskie Przedszkole „Słoneczna Ósemka”

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz