🍩 Słodkie promocje i prezent – tylko do 15 lutego! Sprawdź

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Szkoleniowa Środa
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Przyjaciel natury to ja!

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Suszyńska ponad 15 lat temu · 1424 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora
Przyjaciel natury to ja!

Przyjaciel Natury to Ja!

W ubiegłym roku szkolnym 2009/2010 nasze przedszkole po raz pierwszy przystąpiło do realizacji programu „ Kubusiowi Przyjaciele Natury”, którego celem jest wdrożenie działań promujących dbanie o przyrodę i najbliższe środowisko- czyli ekologia. Przed przystąpieniem do programu, dokładnie zapoznałyśmy się z zadaniami i wymaganiami organizatorów i wybrałyśmy te zadania, które naszym zdaniem będą możliwe do realizacji w naszym przedszkolu.

Realizując program organizowałyśmy różne zajęcia, uroczystości, spotkania i prace plastyczne z materiałów ekologicznych. Jedne zadania były realizowane wspólnie przez całe przedszkole, inne odbywały się w grupie „ Sówek”, która była grupą wiodącą w tym programie.

ZIELONY DZIEŃ

Kiedy zapytałyśmy, które zadanie najbardziej podobało się dzieciom – odpowiedziały bez wahania, że to Zielony Dzień. Był on realizowany w grupach wiekowych oraz dla całego przedszkola. Tego dnia każde dziecko miało się ubrać na zielono, w każdej grupie odbywały się zajęcia o tematyce zieleni: „ Kangurki’ bawiły się zielonymi maskotkami i wykonały zielone obrazki, „ Króliki”- lepiły z plasteliny zielone, przepiękne „ cuda”, „ Tygryski” – namalowały plakat o zieleni. Natomiast grupa „ Sówki” zaczęła ten zaczarowany dzień od własnoręcznie przygotowanego śniadania. Rodzice zadbali o zielone dodatki: sałatę, ogórek, szczypiorek. Każde dziecko mogło samodzielne komponować kanapkę i wybierać to, co lubi najbardziej. Tych kanapek było tak dużo, że częstowałyśmy całe przedszkole. Po śniadaniu wszystkie grupy zebrały się w świetlicy, tam pokazywały swoje prace, złożyły uroczystą przysięgę, że będą dbały o przyrodę i zostały odznaczone medalem „ Przyjaciela Przyrody”. Na końcu odbyła się zielona dyskoteka, bawiliśmy się przy piosenkach „ Zielone słonie”, „Ogórek” itp. Na podwieczorek najstarsza grupa „ Tygryski’ przygotowała zielone galaretki. Był to zaczarowany, zielony dzień, który przyniósł dzieciom wiele radości.

KORZYŚCI

Realizując zadania z programu np. Segregacja śmieci, Ekologiczne Powitanie Wiosny, konkursy plastyczne, teatrzyki, wycieczki itp. nasze przedszkole otrzymało tytuł „ Kubusiowi Przyjaciele Natury” potwierdzony certyfikatem, który teraz wisi w widocznym miejscu oraz upominki dla dzieci. To tyle dla przedszkola. A co zyskały dzieci? Myślę, że bardzo dużo. Nauczyły się dostrzegać naturę i szanować piękno przyrody wokół siebie, wspólnie z rodzicami gromadzą w przedszkolu baterie, uczą się segregować śmieci. Są świadome tego, że należy dbać o to , co nas otacza, bo to służy nam i naszemu zdrowiu. Dużym plusem jest także fakt, że do wielu działań podejmowanych przez nas wdrażani byli rodzice- którzy chętnie brali udział i nas wspierali. Mamy już certyfikat. Teraz każde dziecko z naszego przedszkola może śmiało powiedzieć: Przyjaciel Natury TO Ja!

Elżbieta Suszyńska- nauczycielka

Samorządowego Przedszkola nr 3 we Wschowie

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do Elżbieta Suszyńska

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera