Latawce, dmuchawce, wiatr!

Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Przedszkolacy z Rydzyny robili latawce, może nie fruwały za wysoko, ale dzieci poznały właściwości wiatru i dobrze się przy tym bawiły, a latawce ozdobiły ich salę.

Latawce” – Hanna Ożogowska

Hej, zadarły dzieci głowy
Wysoko, wysoko!
Co to za ptak kolorowy
Leci ku obłokom?

Ma zabawną płaską głowę,
Dwa długie ogony!
- To latawiec! To latawiec
z papieru sklejony!

Krótka historia latawca

Dawno, dawno temu za siedmioma lasami, za siedmioma górami za krainą mrozem płynącą ,a dokładnie w Chinach tak około 5 v p.n.e powstałt pierwsze wzmianki o latawcach. Nic w tym dziwnego bo tylko tam był już znany papier i jedwab, materiały na tyle lekkie i mocne, że można było przy ich pomocy budować latawce. Najczęściej używano latwaców do zabawy, jako ozdób przy różnych okolicznościach a także na wojnie. Chińczycy używali wielkich latawców z gwiazdkami do straszenia wrogów
W Chinach jest też przesąd, o tym, ze odcięty latawiec odlatujący w nieznane zabiera ze sobą wszystkie troski. Melanezyjczycy używali latawców do połowów ryb.Wypuszczali latawiec nad morze a do niego przywiązywali linkę z haczykiem.

Do Europy latawiec trafił trzysta lat później a pierwsze wzmianki z 200r.p.n.e. wspominają o rzymskim latawcu DRACO W Europie latawce zazwyczaj miały kształt głowy smoka i też służyły jako postrach na wroga. W 1894r, Anglik B. Baden-Powell zbudował pierwszy latawiec zdolny unieść człowieka i wykonał na nim kilka lotów.
Od roku 1900 latawce przeważnie służyły do badań meteorologicznych .

Przedszkole w Rydzynie (BM)

Dziś latawce płaskie i skrzynkowe służą przede wszystkim do zabawy a konstrukcje o skomplikowanej budowie, służą jako siła pociągowa dla wózków, nart, sań, łodzi, desek pływających i śnieżnych.

od Beata Musielak

do Beata Musielak