Poznajemy pracę piekarza

Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Gdzie, jak nie w przedszkolu dziecko ma okazję poznawać różne zawody, narzędzia pracy ludzi, koniecznymi w danym zawodzie. To właśnie w przedszkolu przedszkolacy dowiadują się najwięcej. Nauczycielki wzbogacają słownictwo dzieci, wykształcają szacunek dla każdej pracy. Potem w szkole nie ma już czasu na tak aktywne poznawanie rzeczywistości, na zdobywanie praktycznej wiedzy o świecie.

Tym razem dzieci dowiedziały się „Jak powstaje chleb”. Na podstawie historyjki obrazkowej „Od ziarenka do bochenka”, wierszyków, piosenek, własnych doświadczeń wiedzą już jaka jest kolejność czynności jakie trzeba wykonać, by powstał pachnący, świeży chlebek, pyszne bułeczki i rogaliki. Dopełnieniem tej wiedzy była wycieczka do piekarni w Lesznie. Tam dzieci na własne oczy zobaczyły prawdziwych piekarzy, wielki piec, dłuuugie łopaty, regały z pachnącymi wypiekami oraz cały cykl produkcyjny chleba.

Tego rodzaju wycieczki, zajęcia i obserwacje wyrabiają w dzieciach pozytywny stosunek dla każdego człowieka, który ciężko pracuje byśmy mieli różne rzeczy. Nie zastanawiamy się nigdy przecież, gdy jemy rano bułkę, że ktoś całą noc musiał ciężko pracować, byśmy mogli ją rano zajadać z apetytem.  I to wcale nie był jeden człowiek: rolnik, młynarz, piekarz, pani sprzedawczyni, mama która musiała rano ją posmarować. Wycieczka do piekarni to dla dzieci prawdziwa przygoda. A kto wie, może któryś przedszkolak wybierze sobie  za kilkanaście lat właśnie ten zawód.

Przedszkole w Rydzynie

(B.M)