Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Jesienne zmysły


Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska
ponad 12 lat temu, wyświetleń 2790


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Otaczająca nas rzeczywistość to nie tylko to co potrafimy zarejestrować wzrokiem. To też smak, zapach, to co czujemy poprzez dotyk i słuch. W wychowaniu przedszkolnym zaangażowanie wszystkich zmysłów ma szczególne znaczenie w rozwoju dziecka, przecież dziecko nie tylko bezwiednie rejestruje, lecz także czynnie uczestniczy w danym działaniu i uczy się „całym sobą”.

 

Zwykłe czynności dnia codziennego mogą pokazać naszym wychowankom, że gotowanie i przygotowywanie potraw   to fascynująca wyprawa w świat spraw dorosłych. Korzystając z bogactwa trwającej jesieni postanowiłam wraz z dziećmi z grupy „Żabki” zrobić sałatkę owocową. Moim głównym celem było właśnie zaangażowanie wszystkich zmysłów do pracy, a także zachęcanie młodszaków do jedzenia pysznych, zdrowych owoców. Przecież samodzielnie przygotowany posiłek smakuje najlepiej.

Dzieci uczestniczyły we wszystkich czynnościach poprzez mycie, obieranie (świetnie nadają się do tego banany i miękkie jabłka no i oczywiście plastikowe nożyki), krojenie, sprzątnie. Każdy owoc został dokładnie obejrzany, powąchany, dzieci sprawdzały twardość i fakturę skórki. Dźwięki można było usłyszeć podczas degustacji, jednakże nie były to odgłosy ściśle związane z danym owocem.

 

Bogactwo kolorów i zapachów, wysiłek włożony w przygotowanie sałatki sprawiły że nawet dzieci niechętnie podchodzące do jedzenia owoców, spróbowały efektów swojej pracy. Zajęcia w których wszyscy mogą czynnie uczestniczyć zawsze sprawiają dzieciom najwięcej frajdy i są przez nie najdłużej zapamiętane. 

 

MAGDALENA GŁOWACZ Nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 93 w Katowicach

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Kozioł- Żurawska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!