Kiermasz książki w Przedszkolu nr 10 im. Misia Uszatka w Koszalinie

Wydarzenie dodał(a) Bożena Wera

Książka jest cenną pomocą w codziennej pracy wychowawczej nauczycieli. Może uatrakcyjnić zajęcia i ułatwić zaznajomienie dzieci z elementarną wiedzą o świecie, koniecznym systemem wartości i norm moralnych. Książki pozwalają dziecku przeżyć pierwsze estetyczne wzruszenia i czytelnicze emocje.

Z licznych badań wynika, iż dzieci obecnie zbyt dużo czasu poświęcają na oglądanie programów telewizyjnych i gry komputerowe. Niepokojący jest fakt, że rodzice niewiele czasu poświęcają dzieciom na czytanie książek. „Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulenie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji” – te słowa Jima Trelease’a autora książki „Podręcznik głośnego czytania” stały się mottem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” zainicjowanej przez Fundację ABC XXI – Program Zdrowia Emocjonalnego. Sukces tego przedsięwzięcia pokazał, jak wielka jest w dzieciach potrzeba kontaktu  z literaturą, a rodzicom i wychowawcom przypomniał, że czytanie jest inwestycją w przyszłość dzieci, kapitałem, z którego będą korzystały przez całe życie. Ci, którzy więcej czytają, więcej wiedzą, rozumieją, mądrzej postępują, lepiej potrafią zrozumieć innych, a czytanie dziecku buduje poczucie więzi i daje, jakże potrzebne dla prawidłowego rozwoju dziecka, poczucie bezpieczeństwa.

Kiermasz książki miał zachęcać rodziców do zakupu książek dla dzieci.

od Bożena Wera

do Bożena Wera