Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Tydzień dla Ziemi w Przedszkolu nr 8 w Toruniu


Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Wojciechowska
ponad 12 lat temu, wyświetleń 2562


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Jako nauczyciele mamy  obowiązek nauczyć dzieci „ życia w zgodzie z przyrodą”. Dorosłym trudno jest zmieniać poglądy, styl życia czy sposób postępowania – w stosunku do natury. Dlatego wszelkie nadzieje należy pokładać w młodym pokoleniu, a szczególnie w dzieciach, które posiadają intuicyjne wyczucie funkcjonowania w zgodzie ze światem przyrody. Ważną rolę w tym procesie odgrywa,  zapoczątkowana już w przedszkolu, edukacja i kształtowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej. Jako nauczyciel, pragnę aby nasi wychowankowie, w przyszłości mogli powiedzieć, że "wszystkiego, co trzeba wiedzieć o przyrodzie, jak ją kochać i chronić - nauczyli się w przedszkolu".

 

Dlatego też nasze Przedszkole od wielu lat szczególny nacisk kładzie na edukacje ekologiczną. W tym miejscu chciałabym się podzielić wiadomościami  z przedszkola z ostatnich dni. Miniony tydzień upłynął w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Toruniu pod znakiem  przyrody, ekologii, zdrowia. Każdego dnia działo się coś ciekawego. 19 kwietnia 2010roku zorganizowaliśmy Przedszkolny Przegląd Piosenki Przyrodniczej i Ekologicznej, w którym wzięły udział wszystkie dzieci z przedszkola. Każda grupa zaprezentowała inną piosenkę, koleżanki zadbały o przepiękne stroje.

 

Następnego dnia dzieci ze starszych grup wspólnie z panią kucharką wykonywały surówki z marchwi i jabłek, rozmawiały o zdrowym żywieniu. Chcieliśmy także przekonać rodziców do zdrowego odżywiania i zwrócić ich uwagę na konieczność spożywania warzyw i owoców, dlatego też przedszkolaki wyruszyły tego dnia do szatni i każdego częstowały marchewką  i przekonywały do zmiany nawyków żywieniowych.

 

W środę dzieci ruszyły segregować śmieci, dzięki umieszczonym przy przedszkolu pojemnikom, samodzielnie mogły sprawdzić swoje wiadomości dotyczące segregowania odpadów.

 

Najbardziej hucznie obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci z grupy „Biedronki” zaprosiły swoich kolegów na przedstawienie „Chrońmy przyrodę”.

 

Następnie wszyscy wzięli udział w quizie ekologicznym. Nawet maluchom zadania związane z ochroną przyrody i ekologią nie sprawiały trudności. Każda grupa na zakończenie otrzymała dyplom „Przyjaciół przyrody” i nagrody, które ufundowaliśmy dzięki grantom zdobytym w konkursie grantowym organizowanym przez Fundację Nasza Ziemia i firmę Henkel „Henkel zielone granty”.

 

Tydzień zakończył się rozstrzygnięciem ogólnopolskiego konkursu plastycznego „To Ziemia” zorganizowanego przez nasze przedszkole. Komisja konkursowa po długich i burzliwych naradach wyłoniła zwycięzców konkursu.

 

Tak zakończyły się obchody „Tygodnia dla Ziemi” w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Toruniu. Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy, że nie tylko teraz będziemy pamiętać o Ziemi, ale każdego dnia postaramy się zrobić coś dla przyrody i środowiska.

 

Opracowała: mgr K. Wojciechowska

Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Toruniu

Komentarze

Wyślij wiadomość do Katarzyna Wojciechowska
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz