Jesteśmy świadkami historii

Wydarzenie dodał(a) Stanisława Mariola Ciszewska
ponad 14 lat temu, wyświetleń 1945

Ostatnie , dramatyczne wydarzenia związane z katastrofą lotniczą stały się scenariuszem żywej lekcji historii i patriotyzmu dla najmłodszego pokolenia Polaków. Dzieci przedszkolne stały się świadkami przekazów telewizyjnych , prasowych, rozmów rodzinnych , były obserwatorami uroczystości żałobnych.

Starszaki zadawały pytania , pytania trudne ale wymagające natychmiastowych odpowiedzi, prowadziły rozmowy na temat katastrofy i jej skutków. Rozmowy dziecięce, ale temat poważny, wypowiedzi krótkie , ale  bardzo dojrzałe.

Inicjatywą dzieci sześcioletnich z koszalińskiego Przedszkola Nr 9 było stworzenie  Tablicy Pamięci poświęconej  Parze Prezydenckiej  i  innym ofiarom tragedii, udekorowane  jej symbolami narodowymi. Dzieci były inicjatorami  uczczenia pamięci  ofiar minutą ciszy każdego dnia żałoby oraz   wspólnego śpiewania hymnu.

W tygodniu żałoby narodowej zorganizowaliśmy pieszą wycieczkę pod koszaliński ratusz, przed którym zorganizowano wystawę poświeconą 70 rocznicy  Katynia,. Wystawa stała się miejscem symbolicznym , w którym  mieszkańcy Koszalina składali wyrazy głębokiego żalu  i pamięci o dawnych i nowych ofiarach tragicznych wydarzeń katyńskich.

Dzieci obejrzały obrazy przedstawiające  dramatyczne wydarzenia sprzed 70 lat  oraz siedemdziesiąt monumentalnych postaci symbolizujących zastrzelonych Polskich oficerów. W wielkiej zadumie i skupieniu oddały hołd  ofiarom , złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci .

Mam nadzieję, że dzieci zapamiętają wydarzenia  tej  żywej lekcji, zapewne  w przyszłości będą się o nich  uczyć w szkole. W książkach , z których ja się uczyłam historii nie było tematu o Katyniu,. Znałam  historię Katynia  z przekazu moich rodziców, ale nie mogłam  o tym mówić. Teraz  przeżywałam  spotkanie z żywą historią równie mocno jak dzieci a swoje wzruszenie opisałam  w kilku słowach.

Moja prośba

Tyle słów już wypowiedziano, tyle łez z oczu spłynęło,

Tyle smutku w serce się wkradło, tyle wzruszeń  krtań moją  ścisnęło.

Bardzo proszę Cię Ojcze na niebie , niech ofiary nie będą daremne

Prawda w chwale niech wzniesie ołtarze dla tych istot co były śmiertelne.

Stanisława Ciszewska

od Stanisława Mariola Ciszewska