Zalipie - kwiatami malowane

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

"Zalipie - kwiatami malowane"

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami.

We wszystkich przedszkolach trwają gorączkowe przygotowania. Podobnie jest w Samorządowym Przedszkolu Nr. 5 w Krakowie.

Dzieci z wielkim zapałem wykonują przepiękne ozdoby świąteczne: koszyczki, stroiki, palemki, czy najbardziej oczekiwane pisanki. Jednak malowanie pisanek nie jest prostą sprawą, dlatego, dzieci z grupy IX i X pojechały do malowniczej miejscowości Zalipie, w celu poznania trudnej sztuki zdobienia pisanek.

Podróż nasza zaczęła się bardzo wcześnie, ponieważ mieliśmy do pokonania ponad sto kilometrów. Na szczęście od samego rana świeciło słoneczko i wszyscy z wielką ochotą ruszyli do autokarów. Dzieci umilały podróż swoimi piosenkami, chętnie też obejrzały bajeczkę pt "Zakochany kundel".

Pani przewodnik opowiedziała dzieciom o sposobach zdobnictwa domów oraz o dominacji kolorów. Dzieci dowidziały się, że dawniej do zdobienia domów używano tylko koloru: białego, czarnego i brązowego.Dopiero w póżniejszym czasie zdobiono domy używając wszystkich kolorów. Zdobieniem chat zajmowały się miejscowe malarki, które ręcznie małowały przepiękne motywy kwiatowe. Co roku w Zalipiu organizowany jest konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę.

Po chwili, z zachwytem oglądaliśmy domy, o których opowiadała pani przewodnik. Wiedzieliśmy już, że jesteśmy w Zalipiu. Krótki relaks na świeżym powietrzu , posiłek oraz zabawa, sprawiły dzieciom wiele przyjemności.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania " Domu Malarek" im. Felicji Curyłowej. Wnętrze, podobnie jak domy na zewnątrz ozdobione było motywami kwiatów, wycinankami, pająkami ze słomy wiszącymi u powały. Zalipiańskie artystki ludowe wykonują też pięknie zdobione talerze,palmy wielkanocne i pisanki. Pani dyrektor pokazała nam różaniec wykonany z pisanek oraz przedmioty domowego użytku ozdobione kwiatowymi wzorami. Nasze dzieci zostały zaproszone na zajęcia, podczas których uczyły się sztuki zdobienia pisanek i robienia palm wielkanocnych.

Muszę przyznać, że pisanki wykonane przez dzieci były piękne i kolorowe, a palmy wyjątkowe. Wyjątkowe może dlatego, że zostały zrobione w tak wyjątkowym i zaczarowanym miejscu. Po zajęciach udaliśmy się na spacer, żeby jeszcze raz obejrzeć kolorowe domy i podziwiać talent zalipiańskich malarek.

Niestety, czas naszej wycieczki dobiegł końca i trzeba było wracać do przedszkola. Jednak to, co dzieci zobaczyły na długo pozostanie w ich pamięci, a własnoręcznie wykonana pisanka i palemka, będą im o tym długo przypominać.

Lucyna Opido

nauczycielka Samorządowego Przedszkola Nr 5 w Krakowie.

od Lucyna Opido

do Lucyna Opido