Czyste powietrze wokół nas

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

„Czyste powietrze wokół nas”

– sukces Przedszkola nr 2 w Koniecpolu

na konferencji w Częstochowskim Sanepidzie.

Dnia 4.II. 2010r. odbyła się w auli częstochowskiego Sanepidu konferencja podsumowująca pierwszą edycję programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Zostali na nią zaproszeni koordynatorzy programu z 17 placówek przedszkolnych z całego powiatu częstochowskiego. Naszą placówkę reprezentowały panie M. Kurpios oraz U. Nowak.

Nie ukrywamy, że z wielkim zaskoczeniem, ale i z ogromną radością przyjęłyśmy zaproszenie pani kierownik Małgorzaty Nowak, aby zaprezentować nasze osiągnięcia innym placówkom jako jedne z tych, które najlepiej i najskuteczniej zrealizowały w/w program.

Na konferencję przygotowałyśmy pokaz multimedialny, w którym przedstawiłyśmy po krótce placówkę, personel oraz nasze codzienne działania na rzecz naszych wychowanków i najbliższego środowiska. Nie omieszkałyśmy wspomnieć także o walorach historycznych i turystycznych naszego, pięknego miasteczka. Głównie jednak prezentowałyśmy działania, jakie podejmowałyśmy w trakcie realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”, a więc:

• Realizacja 5 scenariuszy zajęć wynikających z programu ( nauka piosenki o Dinku, gry i zabawy dramowe, zajęcia plastyczne itp.)
  • Przygotowanie przedstawienia edukacyjnego na konkurs organizowany przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach pt: „Mamo, tato nie pal” (tekst do przedstawienia napisała pani M. Kurpios, natomiast stroje przygotowali rodzice )
  • Spotkania z pielęgniarką,
  • Wycieczki w celu obserwowania różnych źródeł dymu,
  • Zorganizowanie kącika dla rodziców przy wejściu do przedszkola,
  • Organizowanie zajęć otwartych dla rodziców,
  • Zorganizowanie konkursu plastycznego: „Mamo, tato nie pal”,

oraz wiele innych działań, które miały na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz zwrócenia uwagi rodziców na szkodliwość dymu tytoniowego dla dzieci- biernych palaczy, jak również dla nich samych – palących.

Prezentacja, którą przedstawiłyśmy na spotkaniu bardzo spodobała się zarówno pani kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej M. Nowak jak i Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu panu dr Dariuszowi Nowickiemu.

Szczególne zainteresowanie wśród wszystkich wzbudził wymyślony i wykonany przez nas „straszak” – pokaźnej wielkości papieros ze sloganem antytytoniowym: „Nikotyna to twój  wróg – rzuć palenie alboś TRUP”

Pan dyrektor serdecznie podziękował nam za „eksponat” i obiecał umieścić go w swoim gabinecie wszystkim na przestrogę. Za pracę przy realizacji programu oraz za przekazanie swojej wiedzy innym otrzymałyśmy z rąk p. dyrektora piękne podziękowania. Długo będziemy pamiętały te miłe słowa, które usłyszałyśmy z ust pani Małgorzaty Nowak oraz pana Dariusza Nowackiego. Zapamiętamy również tę sympatyczną atmosferę panującą podczas konferencji.

Niektóre słowa mogą ranić na szczęście inne dodają skrzydeł, myślę, że wszystkie te, które miałyśmy okazję usłyszeć na konferencji, uskrzydliły nas i ogłoszoną, II Edycję Programu „Czyste powietrze wokół nas” przeprowadzimy równie dobrze a jeśli się uda to jeszcze lepiej. W tym miejscu podziękowania kierujemy do Pani Alicji Ciastko – koordynatora programu, która będąc do niedawna mamą naszej wychowanki zachęciła nas do podjęcia się realizacji programu w nasze placówce i przez cały czas wspierała nas dobrym słowem.

Małgorzata Kurpios

Urszula Nowak