Spotkanie z leśniczym w Przedszkolu nr 2 w Koniecpolu

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. Zdzitowiecka

Dnia 13.01.2010r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość: pan leśniczy Adam Kazek. Dzieciaki oczekiwały go z niecierpliwością od samego rana.

Około godziny 10 ich cierpliwość została nagrodzona. Na początku spotkania pan leśniczy zaprezentował dzieciom swój mundur, szczególne zainteresowanie wzbudziły jego buty, które jak się okazało są bardzo ciepłe, wygodne i niestety dość drogie.

Pan Adam opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy.

Podczas spotkania pan leśniczy zadawał przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę. W nagrodę otrzymaliśmy dwa przepiękne karmniki jeden w kształcie bałwanka a drugi w kształcie grzybka oraz kule energetyczne będące pokarmem dla naszych małych przyjaciół. Serdecznie dziękujemy za te piękne i pożyteczne prezenty.

W trakcie spotkania dzieci przedstawiły krótki program artystyczny i zaprosiły gościa do wspólnej zabawy ze śpiewem. Pan leśniczy wykazał się dużym poczuciem humoru i nawiązał świetny kontakt z dzieciakami.

Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań panu leśniczemu i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Szczególnie spodobało mu się pytanie Weroniki: Dlaczego ptaki mają pióra

Z pozoru proste wymagało jednak dokładnego wyjaśnienia.

Na pożegnanie pan leśniczy przeprowadził w grupie Straszaków bardzo ciekawą grę edukacyjną i choć adresatem jej są troszkę starsze dzieci nasze przedszkolaki też dzielnie stawiły jej czoła.

Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne - tym razem w leśniczówce.

Iwona Sulisz

Małgorzata Kurpios