Cudowna akcja z sercem w tle?

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Szkop
ponad 14 lat temu, wyświetleń 1978

Miejskie Przedszkole w Bukownie z początkiem nowego roku szkolnego 2009/2010 aktywnie włączyło się do udziału w charytatywnej akcji ,,Pomagamy nie tylko przyrodzie” zorganizowanej przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie w celu pozyskania funduszy na zakup wózka inwalidzkiego dla chorego dziecka.

Od września 2009 r. zbieramy wyłącznie plastikowe, czyste zakrętki typu PET, bez domieszek szkła, metalu itp. (od butelek po napojach, z kartonów z sokami, po kosmetykach czy detergentach). Koordynatorem akcji w naszym przedszkolu jest nauczycielka Małgorzata Szkop. Dołączyliśmy do projektu, ponieważ łączy on w sobie dwa szczytne cele: dbałość o środowisko naturalne i ekologię oraz pomoc dla niepełnosprawnego dziecka.

Po naszym apelu na łamach prasy lokalnej o przyłączenie się do zbiórki zakrętek do tej pory we współpracy ze środowiskiem udało nam się zebrać 85 kg zakrętek. Jako uczestnicy akcji nie czerpiemy z tego tytułu żadnych gratyfikacji. Naszą wspólną dewizą jest uzyskanie satysfakcji z tytułu udziału w akcji charytatywnej, w której możemy pomóc potrzebującym dzieciom.

Akcja jest prosta do zorganizowania w warunkach przedszkolnych, dlatego namawiam inne placówki o poparcie akcji i wzięcie udziału w jakże szlachetnym jego realizowaniu. Dokładne informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej: http://www.zakretki.info

Z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie współpracuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Tam również można oddać zebrane zakrętki. Ponieważ akcja nabiera charakter ogólnopolski Organizatorzy poszukują kolejnych firm recyklingowych chętnych do współpracy oraz  instytucji i osób, które zajmą się koordynowaniem akcji na danym obszarze Polski.

Zakrętki są ogólnodostępne i powszechne. Każdy ma z nimi do czynienia na co dzień; młodzi z popularnymi napojami gazowanymi, starsi z wodą mineralną, gospodynie domowe z płynem do naczyń i prania, kierowcy z zakrętkami płynu do spryskiwaczy itd. Warto jednym gestem (np. wrzucając zakrętkę do osobnego worka) pomóc innym, skoro mamy taką możliwość. Po co wyrzucić do śmieci coś, dzięki czemu możemy pomóc innemu człowiekowi! Oprócz tego oddzielając zakrętkę od butelki ułatwiamy jej mechaniczne zgniecenie np. w śmieciarkach i zajmują one potem mniej miejsca. Ponadto zostają przekształcone w surowiec wtórny, który może zostać użyty jeszcze raz, dzięki czemu wprowadzamy do obiegu mniejszą ilość śmieci.

Zebrane zakrętki przez naszą placówkę zostaną oddane przy najbliższej okazji przez jednego z Rodziców pracujących w Krakowie do URSS UR, a następnie trafią do firmy recyklingowej. Zakrętki to tzw. twardy plastik, który po skomplikowanej obróbce służy jako materiał pod budowę autostrad i budulec obudów komputerów. Firma recyklingowa wpłaci środki finansowe za skup zakrętek na subkonto fundacji, by na końcu za zebrane pieniądze zakupić wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego dziecka. Każdy zebrany kilogram to kolejna złotówka na subkoncie fundacji, przeznaczona na zakup wózka inwalidzkiego.

Obecna akcja nosi tytuł ,,Dla Grzesia”, ponieważ podczas trwania tej akcji zbieramy zakrętki dla Niego. Nazwisko dziecka nie jest podane do publicznej wiadomości, o co prosili Rodzice chłopca. Fundacja zajmująca się przypadkiem Grzesia to: Fundacja Anny Dymnej z siedzibą w Krakowie. Grześ ma obecnie 10 lat. Jeszcze niecałe siedem lat temu był pogodnym, zdrowym i radosnym dzieckiem i tak jak jego brat bliźniak, prawidłowo się rozwijał. W lipcu 2002 roku Grześ przeszedł anginę, której powikłaniami były ropne, pneumokokowe zapalenie opon mózgowych. Leczony był w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie oraz w Instytucie Pediatrii w Prokocimiu, gdzie przeszedł operację wszczepienia, a następnie usunięcia zastawki komorowo-otrzewnowej (z wieloma powikłaniami, w tym wtórnym zapaleniem opon mózgowych i padaczką.) Grześ spędził w szpitalu siedem miesięcy. Kiedy wrócił do domu nie był już jednak tym samym roześmianym, bawiącym się z bratem chłopcem. Od tego czasu nie mówi, nie chodzi, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, wymaga stałej opieki rodziców. Miewa częste napady padaczki. Nie je samodzielnie. Grześ na bieżąco potrzebuje rehabilitacji, którą ma 2-3 razy w tygodniu na miejscu. Jeździ również do oddalonego 15 km od domu ośrodka rehabilitacyjnego w Instytucie dla Dzieci z Uszkodzeniami Mózgu ,,Daj Szansę" w Toruniu. Praca rehabilitacyjna daje wolne, ale wyraźnie zauważalne rezultaty. Grześ zaczął sam podnosić głowę, przewracać się na bok, potrafi samodzielnie siedzieć. Kojarzy dźwięki i osoby, choć nadal nie mówi.

Organizatorzy potrzebują jeszcze: 20 000 kg zakrętek, aby ukończyć tę akcję i móc pomagać kolejnemu dziecku. Jest to ogromna ilość, ale więcej osób zbierających nakrętki to krótszy czas ich gromadzenia. Jeden 60 l worek na śmieci to ok. 10 kg zakrętek, 2500 kg zakrętek to 250 worków.

AKCJA NIE JEST OGRANICZONA CZASOWO! Są kolejne potrzebujące wózka chore dzieci, dlatego zakrętki nadal będą zbierane poprzez akcję ,,Pomagamy nie tylko przyrodzie...".

od Małgorzata Szkop

do Małgorzata Szkop