NOWOŚĆ! „Pokazywane wierszyki i zabawy paluszkowe...” – moc zabawy, która uczy EMOCJI! zamów w przedsprzedaży

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Akademia Muzyki i Ruchu
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Z wizytą u Skarbnika i Karolinki

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska ponad 17 lat temu · 6646 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora
Z wizytą u Skarbnika i Karolinki

W czwartek 27 listopada 2009r. grupa Kaczuszek i Motyli udała się na wycieczkę do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji muzealnej prowadzonej przez pracowników Muzeum przebranych w stroje śląskie i górnicze.
Tematyka lekcji dotyczyła zagadnień z geologii, historii i techniki górnictwa, tradycji zawodu górniczego, wierzeń i legend oraz obrzędów i obyczajów górniczych.
Na program lekcji muzealnej składała się:

  1. prezentacja munduru górniczego: czako, szpada i łata
  2. „Skok przez skórę” - projekcja filmu rysunkowego (Skok przez skórę - jest to jedna z najstarszych tradycji górniczych. Skok przez skórę odbywa się następująco: dwóch górników trzyma skórę, a kandydat na górnika musi przez nią przeskoczyć. Po przeskoczeniu zostaje on pasowany na górnik. Każdy górnik musi przeskoczyć przez skórę bo wtedy zgodnie z tradycją staje się prawdziwym górnikiem. Tradycyjnie uroczystość skoku przez skórę odbywa się przed Barbórką)
  3. Spotkanie ze: Skarbnikiem, Górnikiem i Karolinką

Spotkanie ze Skarbnikiem: poznanie Legendy o Skarbniku - duchu kopalnianych podziemi
Spotkanie z Górnikiem: wysłuchanie opowieści o pracy górnika i zwyczajach górniczych.
Spotkanie z Karolinką: wysłuchanie opowieści o stroju śląskim połączona z pokazem, wysłuchanie Legendy o św. Barbarze, wysłuchanie gawędy o życiu codziennym dawnej rodziny górniczej.
Opracowała: :
Dominika Sosnowska, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach

Strona www dla przedszkola – przykładowy szablon

Strona www dla przedszkola Tylko 259 zł/rok

Gotowa strona, domena i serwer – bez pomocy informatyka. Otrzymujesz wszystko w jednym miejscu:

  • gotową stronę www z profesjonalnym szablonem,
  • prosty panel, który obsłuży każdy nauczyciel,
  • pełne wsparcie techniczne w cenie.

Wyślij wiadomość do Dorota Kozioł- Żurawska

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera