Spacer po Żarach

Wydarzenie dodał(a) Monika Siwa

Osiemnaścioro przedszkolaków z niemieckiego przedszkola „Regenbogen” z Weißwasser przybyło w piękny wrześniowy poranek wraz z opiekunami do Miejskiego Przedszkola nr 1 w Żarach.

Dzieci z przedszkola polskiego postanowiły pokazać partnerom niemieckim swoje miasto. Wspólne zwiedzanie rozpoczęło się od wycieczki autokarowej - dzieci mogły w ten sposób obejrzeć najcenniejsze zabytki oraz najważniejsze miejsca w mieście.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta uczestników spotkania w Gabinecie Historii Miasta –to specyficzne muzeum miejskie, w którym zwiedzający mogą dotykać niektórych eksponatów. Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszył się mechanizm zegara z 1905 roku - do pokręcenia korbą zegara ustawiła się długa kolejka… Na makiecie, która przedstawia Żary sprzed 250 lat, uczestnicy wycieczki mieli okazję odnaleźć zabytki widziane z okien autobusu: wieżę wartowniczą, dzwonnicę, basztę obronną, kościół Farny, pozostałości murów obronnych.

Kolejnym punktem naszego wspólnego spaceru było spotkanie z burmistrzem w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta. Dzieci podziękowały mu za pomoc w organizowaniu współpracy pomiędzy naszymi przedszkolami. Przyjaciele z i Niemiec otrzymali od władz naszego miasta książkę pt. „Legendy Żarskie” /wydanie dwujęzyczne/, płytę CD pt. „Spacerem po Żarach” /również w j. niemieckim/ oraz drobne upominki upamiętniające pobyt w naszym mieście. Poznawanie miasta zakończyliśmy wspaniałą zabawą na nowym placu zabaw „Guliwer” położonym w nowo odrestaurowanej części parku przy al. Jana Pawła II.

Dzieciom z „Tęczowego Przedszkola” bardzo podobała się wspólna wycieczka. Cieszymy się, że dzięki realizowanym przez nas projektom możemy wiele się od siebie nauczyć, wspólnie zwiedzać najbliższe nam okolice i poznawać historię naszych miast.

od Monika Siwa

do Monika Siwa