W szkółce leśnej

Wydarzenie dodał(a) Monika Murawska-Ślęzak

Nasza miejscowość leży na Mazurach pośród pięknych lasów. W ciągu kończącego się roku szkolnego mieliśmy okazję podczas kilku wycieczek podziwiać ich urok  i niepowtarzalność. 18. czerwca 2009r. przedszkolacy z grupy „5 i 6-latków” wspólnie z dziećmi z oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół w Drygałach odwiedzili ścieżkę edukacyjną znajdującą się na terenie siedziby Nadleśnictwa Drygały. Główny łowczy nadleśnictwa oprowadził przedszkolaków po ścieżce opowiadając ciekawostki o roślinach i zwierzętach, które występują w mazurskich lasach. Dzieci miały okazję by zweryfikować wiedzę przyrodniczą zdobytą podczas całorocznych zajęć. Okazało się, że wszyscy doskonale znają zasady zachowywania się w lesie, rozróżniają najbardziej znane gatunki drzew, wiedzą, co robić, gdy zauważy się w lesie pożar… Największe skupienie wykazały przy tablicy, na której opisano różne formy kłusownictwa. Z wielką uwagą słuchały opowieści pana łowczego o znajdywanych w lesie zwierzętach, okaleczonych przez bezwzględnych i okrutnych ludzi.

Następnie udaliśmy się do szkółki leśnej, która znajduje się na terenie leśnictwa Piaski. Dzieci miały okazję zobaczyć sadzonki różnych gatunków drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych. Oglądały , następnie próbowały rozróżnić nasiona sosny i świerka. Wielką atrakcją dla wszystkich była demonstracja zraszaczy nawadniających młode drzewka. Po części typowo dydaktycznej wycieczkowicze wzbogaceni o wiele nowych wiadomości o lesie zostali zaproszeni na poczęstunek przy ognisku. Humor i apetyt dopisywały, a przedszkolacy zafascynowani interesującym i pełnym niespodzianek miejscem zachowywali się bardzo swobodnie, pamiętając o tym, że są gośćmi w lesie…

Dziękujemy bardzo wychowawczyni oddziału przedszkolnego z Drygał  - pani Ani Chełstowskiej za współpracę i pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

od Monika Murawska-Ślęzak

do Monika Murawska-Ślęzak