Spotkanie z lekarzami i ratownikami medycznymi.

Wydarzenie dodał(a) Stanisława Stępień
ponad 15 lat temu, wyświetleń 1931

Przedmiotem szczególnej uwagi rodziców i nauczycieli jest podejmowanie takich działań, które powinny doprowadzić u dzieci do bogatej wiedzy z dziedziny zdrowia i bezpieczeństwa oraz wykształcenia w nich postawy "prozdrowotnej", a także umożliwić przyswajanie umiejętności przewidywania zagrożeń i radzenia sobie w sytuacjach trudnych.Aby osiagnąć zamierzone cele istnieje konieczność takie doboru form i metod pracy, ktore będą oddziaływały na wyobraźnię małego dziecka, ułatwiajac mu zapamietywanie tego co jest bardzo ważne.

Dzięki uprzejmości Świetokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, dzieci Przedszkola Samorządowego Nr 18 w Kielcach miały mozliwość bezpośredniego zobaczenia i poznania wyposażenia ambulansu Pogotowia Ratunkowego, który podjechał na przedszkolne podwórko. Personel karetki przybliżył dzieciom sposoby transportu chorych i rannych demonstrujac to na chętnych dzieciach. Równiez same dzieci uczyły się obsługiwać nosze. Każde dziecko mogło wejść do ambulansu, zobaczyc "co jest w jego środku" , zadać pytanie lekarzom i ratownikom medycznym.

Przed przyjazdem ambulansu krótką pogadankę, podsumowującą wcześniej przerabiane teamtyki na temat zdrowia, jak również zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi wygłosiła mama Julki, lekarz pogotowia. Pokazała dzieciom, jaki uniform zakłada lekarz, np w przychodni dla dzieci, a jaki lekarz pracujący w pogotowiu. Wytłumaczyła, dlaczego są na nim odblaskowe pasy. W trakcie rozmowy z dziećmi utrwalała numer alarmowy 999 oraz numer ratunkowy 112, tłumaczac dlaczego ich znajomość jest tak ważna i jak oraz kiedy należy z nich korzystać. Wizyta ta była o tyle owocna, że wszystkie dzieci znały mamę Julki, więc uniknęłyśmy problemu z zaakceptowaniem jej w innej roli niż na co dzień.. Została odebrana przez dzieci jako osoba dla nich przyjazna.

od Stanisława Stępień

do Stanisława Stępień