Święto Rodziny w Miejskim Przedszkolu w Bukownie

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Szkop

Miejskie Przedszkole w Bukownie realizując działania związane programem  Małopolskiego Roku Przedszkolaka w dniu 27 maja 2009 r. zorganizowało tradycyjny już „Przedszkolny Piknik Rodzinny” dla całej społeczności naszego miasta połączony z obchodami Dnia Mamy, Taty i Dziecka. Tegoroczna uroczystość miała jednak odmienny charakter. W tym dniu niespodziankę mieli sprawić Dzieci – Rodzicom, Rodzice – Dzieciom, a Władze Miasta – Mieszkańcom Bukowna. Niestety pogoda spłatała nam figla i impreza nie mogła odbyć się w plenerze, jak to było zaplanowane, lecz miała miejsce w holu przedszkola i w salach zabaw.

Część artystyczną przedstawiali wspólnie z przedszkolakami zaproszeni goście oraz wszystkie grupy wiekowe z rodzicami. Na program artystyczny składały się wiersze, piosenki oraz tańce. Były zatem inscenizacje znanych wierszy M. Konopnickiej i J. Brzechwy wykonywane przez włodarzy miasta i dyrektora przedszkola wspólnie z przedszkolakami (,,Stefek Burczymucha”, ,,Żuk”, ,,Żuraw i czapla”, ,,Koziołeczek”, ,,Samochwała”) oraz występy wszystkich grup przedszkolnych z rodzicami. W inscenizacjach wierszy J. Tuwima: ,,Rzepka”, ,,Lokomotywa” i w tańcach w rytmie Smerfnego Hitu, walczyka, ludowej polki i polki country - western oraz rock and rolla popisywali się rodzice wspólnie z dziećmi i nauczycielami. Wszyscy prezentujący się na scenie byli oczywiście w barwnych strojach tanecznych i przebraniach teatralnych.

Po wysłuchaniu życzeń z ust Burmistrza i Dyrektora przedszkola rodziny zostały zaproszone do sal zabaw, gdzie dzieci wręczyły Rodzicom przygotowane na zajęciach upominki, a następnie rozpoczęło się wspólne biesiadowanie i degustacja przygotowanych specjałów: grillowanych kiełbasek i różnych słodkości. Po wspaniałej uczcie kulinarnej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnych tańców przy muzyce zespołu muzycznego „REPLAY” z Bukowna.

Nasze występy i gościna w salach dostarczyły obecnym na Pikniku wiele emocji. Wywołały uśmiech, radość, wzruszenie i dumę. Z usłyszanych relacji wiemy, że pomimo tremy i oporów Rodziców przed publicznym wystąpieniem odczuli w efekcie wielką satysfakcję z czynnego udziału w programie artystycznym. Wcześniejsze popołudniowe grupowe przygotowania oraz sama uroczystość pozwoliła zintegrować się środowisku  przedszkolnemu i lokalnemu.

Mimo przeciwności pogodowych cieszymy się, że impreza udała się. Wszyscy świetnie się bawili, bo mieli liczne okazje do rozmów, wzajemnego poznania się i zobaczenia wycinka pracy przedszkola. Pozostaje nam wierzyć, że wrażenia i wspomnienia będą trwać długo w pamięci uczestników tej rodzinnej biesiady w przedszkolu, a dorośli znając działania placówki doceniać będą rangę wychowania przedszkolnego we wszechstronnym  rozwoju swoich dzieci.

Dzięki wspólnemu działaniu przedszkola i rodziców zabawa dostarczyła miłych chwil i pozytywnych przeżyć. Pokazała również, że w tych trudnych czasach taka rozszerzona współpraca z domem rodzinnym wychowanków przynosi pożądane efekty wychowawczo-dydaktyczne. Gorąco zachęcamy inne placówki do podobnych realizacji.

od Małgorzata Szkop

do Małgorzata Szkop