Teatr w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

Teatr, to wspaniały świat, pełen magii i czarów, świat, w którym niemożliwe staje się możliwe. Tam kwiaty śpiewają piosenki, zwierzęta mówią ludzkim głosem, tam zobaczyć można latające dywany, a ze starej lampy wychodzi tajemniczy duch.

Teatr, to miejsce, gdzie możemy spotkać wesołe krasnoludki, Kopciuszka szykującego się na bal, czy żabę, która zamienia się w pięknego królewicza.

Właśnie, ten piękny czarodziejski świat chcieliśmy przybliżyć naszym dzieciom. Gdzie można to zobaczyć?, oczywiście w teatrze.

Teatr  „Groteska”,  do którego jeździły dzieci z naszego przedszkola oferował nie tylko przedstawienia ( Czerwony Kapturek, Calineczka), ale również  udział w lekcji dydaktycznej, prowadzonej w formie warsztatów, podczas których dzieci mogły poznać pracę teatru od kulis. Oglądaliśmy tam maski i lalki teatralne, rekwizyty i stroje z różnych przedstawień. Dzieci wykorzystując rekwizyty, występowały na prawdziwej scenie, odgrywając różne scenki teatralne.

W naszym przedszkolu od roku działa kółko teatralne „Smoczuś” pod kierunkiem p. Marzeny Bieleckiej. Mali aktorzy wystąpili na deskach Teatru „Mollier” z przedstawieniem p.t.”Szopka Krakowska” Przedstawienie to zostało przygotowane dla dzieci niepełnosprawnych ze szkół i ośrodków krakowskich oraz na Międzynarodowej Konferencji, dla osób niepełnosprawnych, z przedstawieniem „Czarodziejskie pudło króla Bajdura”.

W kwietniu tego roku z okazji „Dnia Ziemi” grupa zaprezentowała przedstawienie p.t. „Pośpieszmy na ratunek”.

Za swoją działalność grupa „Smoczuś” otrzymała wyróżnienie w Przeglądzie Zespołów Teatralnych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z pracownikami teatru.

Mieliśmy zaszczyt gościć u siebiem. m.in.  p.Ilonę Buchner, aktorkę teatru „Groteska”, która opowiedziała dzieciom, w jaki sposób na scenie poruszają się lalki teatralne, czym różnią się od siebie: marionetka, kukiełka, pacynka czy hawajka.

Dzieci podczas codziennych zabaw i zajęć wykonały mnóstwo kukiełek, pacynek czy masek teatralnych, wykorzystując do tego różnorodne tworzywo.

Część tych prac została wyeksponowana w kąciku dla rodziców „ Teatr w czterech porach roku”, pozostałe znajdują się na w kącikach teatralnych na każdej sali, i są wykorzystywane do codziennej zabawy  w teatr.

Mamy nadzieję, że dając dzieciom możliwość obcowania z teatrem, nauczymy ich miłości i szacunku nie tylko dla tak trudnego zawodu , ale i do Teatru „Świątyni” Sztuki.

Lucyna Opido, Dorota Wąś

Nauczycielki Samorządowego Przedszkola Nr 5 w Krakowie.

od Lucyna Opido

do Lucyna Opido