Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Woda to życie

Wydarzenie dodał(a) Beata Więcławek ( komentarzy)
Dodane ponad 9 lat temu, wyświetleń 1214

Wpis został sprawdzony przez moderatora

Dnia 26 lutego 2009 roku w ramach realizacji programu ekologicznego „Przyjaciele Natury” sześciolatki zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie, przyczynach jej zanieczyszczenia oraz ze zjawiskiem powstawania deszczu. Poprzez różnego rodzaju doświadczania dzieci zapoznały się  z trzema postaciami występowania wody: para wodna, woda ciekła i lód (ponieważ pogada nas nie rozpieszcza do tego eksperymenty wykorzystaliśmy lodówkę). Przedszkolaki zwróciły uwagę, iż wodę zanieczyszczają ludzie np. wyrzucając śmieci do rzeki, wylewając ścieki do rzek zamiast przekazywania ich do oczyszczalni ścieków.

 

W dalszej części realizacji zajęcia przedszkolaki wykonały makietę jednego z ekosystemów – jeziora ( przy realizacji tego zadania było dużo radości oraz inwencji własnej przedszkolaków, której „Kotkom” nie brakuje – też żabki, kaczuszki, szuwarki). A na koniec słowa jednego z sześciolatków – Bez wody nie byłoby zwierząt, roślin, ludzi  i ziemi (Hubert ).
 
Woda

Jestem kroplą wody,
mogę być małą łzą
i wielkim mogę być morzem.
To ja wypełniam rzeki,
to mnie znajdziesz w jeziorze.
W deszczu, w śniegu,
w źródłach gorących
i w kryształowym lodzie.
Tyle tajemnic
ukrywam w sobie.
Swą cierpliwością nawet skały
rozsadzić mogę
lepiej niż dynamit.
Moja siła porusza elektrownie.
Moje ciepło ogrzewa domy...
Choć jestem tylko
kroplą wody...