Święto Drzewa w Katowicach

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kubiczek

W roku szkolnym 2008/09 Miejskie Przedszkole nr 57, im. Krasnala Hałabały w Katowicach we współpracy z fundacją Nasza Ziemia oraz firmę Tymbark przystąpiło do programu ekologicznego „Przyjaciele Natury”. W ramach realizacji tego programu w październiku nauczycielki: Joanna Jurczyńska, Agnieszka Kubiczek, Aleksandra Szydło zorganizowały akcję „Święto Drzewa”.

Zorganizowanie „Święta Drzewa” rozpoczęły od  nawiązania kontaktu z Nadleśnictwem w Katowicach, które zasponsorowało cztery sadzonki drzew iglastych i liściastych.

W dniu święta panie zaprosiły wszystkich przedszkolaków na salę gimnastyczną by zapoznać dzieci z tematem uroczystości. Dzieci doskonale wiedziały co to za święto, bo już od tygodnia były prowadzone zajęcia na ten temat. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania „100 lat” dla wszystkich drzew. Ponadto dzieci znały i zaśpiewały wiele innych piosenek związanych z jesienią.

Następnie organizatorki wraz z krasnalem Hałabałą zaprosiły przedszkolaków do zabawy w „Podchody” w ogrodzie przedszkolnym. Każda grupa oznaczona innym kolorem, szukała sadzonek i miejsca do posadzenia. I tak najmłodsza grupa „Jeżyków” idąc czerwonymi śladami znalazła sadzonkę daglezji. Grupa Jagódek tropiąc zielone ślady odnalazła sadzonkę buka. Grupa „Jaskółek” maszerując niebieskimi śladami odkryła sadzonkę dębu. Najstarsza grupa „Jarzębinek” żółtymi śladami trafiła do sadzonki modrzewia. Zatem wszystkie grupy  po odnalezieniu drzew przystąpiły do ich sadzenia.

Było wiele radości, że w naszym ogrodzie zagościły nowe rośliny. Każda grupa będzie dbać o swoje drzewo i obserwować jego rozwój.

W przedszkolu czekała na dzieci jeszcze jedna niespodzianka. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Jesienne drzewo” w którym wzięły udział dzieci w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami. Zgromadziliśmy ponad 20 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Utworzyły jesienną galerię w holu naszego przedszkola.

Jury było bardzo trudno wybrać najpiękniejszą pracę, dlatego każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz książkową niespodziankę. Radości nie było końca. Mamy nadzieję, że zaangażowanie dzieci i rodziców powtórzy się w kolejnych edycjach konkursu.

Związane ze „Świętem Drzewa” były również zainicjowane nowe działania na terenie naszej placówki.

Począwszy od października dzieci przystąpiły do akcji „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy” we współpracy z firmą Stena Wtórmex Siemianowice Śląskie pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Akcja ta potrwa do końca maja 2009 r.

Kolejne przedsięwzięcie związane z obchodami „Święta Drzewa” to gromadzenie owoców drzew: kasztanów i żołędzi przeznaczonych na dokarmianie zwierząt leśnych w okresie zimowym. W tą akcję zaangażowane jest Koło Łowieckie – oddział Katowice, które podjęło z nami współpracę.

Mamy nadzieję, że powzięte działania będą kontynuowane w kolejnych latach i rozbudzą zainteresowanie światem przyrody oraz jej ochroną już u najmłodszych.

Koordynatorki programu ekologicznego:

Joanna Jurczyńska