Przedszkolaki znają swoje prawa

Wydarzenie dodał(a) Dorota Perkowska

Dnia 12.02.2009 roku odbył się w naszym przedszkolu Turniej Wiedzy o Prawach Dziecka. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy 6-latki z dwóch zaprzyjaźnionych przedszkoli nr 7 i nr 19 w Koszalinie.

Turniej podzielony był na dwie konkurencje: umysłowe i sportowe. Reprezentanci poszczególnych przedszkoli odpowiadali na pytania dotyczące praw dziecka, wyjaśniali, co oznaczają dane prawa, brali udział w scenkach pantomimicznych ilustrujących poszczególna prawa, quizach,  rozwiązywali krzyżówkę, której hasłem były oczywiście prawa dziecka.

W konkurencjach sportowych oprócz sprawności fizycznej dzieci musiały wykazać sie także zastosowaniem zdobytej wiedzy w praktyce. Dzieci musiały zanieść maskotkę na krążku w jak najszybszym czasie swojemu smutnemu koledze- prawo do miłości, czy też wykonać bieg slalomem pomiędzy swoimi kolegami, którzy tym razem "posłużyli" za pachołki- prawo do zabawy.

Ponadto dzieci przygotowały transparenty z hasłami mówiącymi o przestrzeganiu ich prawa, np. "Mam prawo do zabawy, nauki i łez i niech każdy to pamięta, że te prawa mam nie tylko od święta".

Turniej ten był zorganizowanych w ramach Optymistycznej Strefy Oświatowej, w której nasze przedszkole  bierze udział.

Po zakończeniu imprezy wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody oraz zdrowy posiłek.

Następnego dnia odbyła się Ogólnoprzedszkolna Impreza Przedszkolna "Znamy swoje prawa" dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola. Była to impreza podsumuwująca nasze działania o prawach dziecka. Dzieci uczyły sie, że mają prawo do miłości, wiedzy, zabawy i każdy- przede wszystkim dorośli- musi ich przestrzegać.Oprócz praw dzieci mają też swoje obowiązki, o czym też muszą wiedzieć i pamiętać.

od Dorota Perkowska

do Dorota Perkowska