Teatr już w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Beata Wesołowska

Zadaniem współczesnej edukacji jest wprowadzenie dzieci w zagadnienia kulturalne oraz przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Bardzo ważnym czynnikiem w kształtowaniu postaw moralnych, wrażliwości estetycznej i uczuciowości jest sztuka teatralna. Teatr to taki rodzaj sztuki, który poprzez słowo, ruch, muzykę, elementy plastyczne oddziałuje na widza w sposób szczególny. Jest źródłem wrażeń i przeżyć, kształtuje wyobraźnię, wzbogaca doświadczenia. W przedszkolu już od kilku lat prowadzone są zajęcia teatralne dla dzieci.

Nauczycielki Ewa Dylus i Beata Wesołowska prowadzą z chętnymi dziećmi kółko teatralne. Do współpracy włączani są również rodzice, którzy chętnie nam pomagają. Dzieci biorą udział w Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych organizowanym co roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Dzieci z kółka teatralnego przygotowują występ dla nowych przedszkolaków z okazji Pasowania na Przedszkolaka, popisują się również w czasie Dni Otwartych przedszkola przed rodzicami i dziećmi, które chcą wybrać nasze przedszkole. Występują również przed uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 9, z którą często współpracujemy.

W maju na festynie rodzinnym mali aktorzy występują przed szerszą publicznością i przygotowują na tą okazję ciekawe przedstawienie. Nauczycielki współpracując z rodzicami przygotowują dla dzieci również niespodziankę w postaci bajki wykonanej przez starszych aktorów ich rodziców. Dzieci widząc rodziców na scenie są dumni z nich i mogą zobaczyć ich w innej niż co dzień roli. Sztuka teatralna jest z radością przyjmowana przez małe dzieci, gdyż bardziej niż inne rodzaje twórczości artystycznej ukazuje sytuacje i zdarzenia, których w codziennym życiu samo nie potrafi dostrzec.

Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko wizyty w teatrze czy operze, oglądanie mniej lub bardziej profesjonalnych przedstawień, ale przede wszystkim zabawa w teatr. W trakcie zabaw dzieci poznają różne formy działań teatralnych, biorą udział w całościowym przygotowaniu przedstawienia, przeżywają teatr. W każdym dziecku tkwi potrzeba konkretyzacji swego wewnętrznego świata, lecz nie każde potrafi adekwatnie wyrazić swoje przeżycia psychiczne w jakiejś zewnętrznie obserwowalnej formie.

Stąd celem zajęć teatralnych jest kształtowanie u dziecka postawy twórczej, odkrywanie w dziecku wrażliwości na piękno sztuki (słowa, dźwięków, ruchu, obrazu, itp.), uroków taczającego świata i twórczość człowieka, a także zaspakajanie potrzeby wypowiadania swoich przeżyć w różnych formach artystycznych.

od Beata Wesołowska

do Beata Wesołowska