Zmniejszamy swój ślad ekologiczny

Wydarzenie dodał(a) Marzanna Joniec

Już po raz drugi dzieci z naszego przedszkola biorą udział w kolejnej edycji programu ekozespołów 2008/2009, w tym roku realizowanego w formie kampanii na rzecz zmniejszenia śladu ekologicznego. Kalkulator śladu ekologicznego jest nowatorską metodą pomiaru wpływu indywidualnego stylu życia na zasoby środowiska naturalnego. Więcej informacji można znaleźć na prowadzonej przez Fundację stronie www.sladekologiczny.pl.

Dzieci będące członkami LOP zostały zgłoszone do udziału w konkursie: „Ekozespoły zmniejszają swój ślad ekologiczny” realizowanego we współpracy z regionalnymi Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli, parkami narodowymi i innymi organizacjami. Głównym celem programu jest tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole, przedszkolu i najbliższym otoczeniu.

Nasze działania rozpoczęliśmy od zmierzenia swojego śladu ekologicznego, poprzez wypełnienie przez rodziców ankiety (link na stronie www.sladekologiczny.pl).

W całym przedszkolu zostały umieszczone znaczki przypominające o oszczędnym korzystaniu z energii i wody. Raz w tygodniu Strażnicy Wody przypominają o dokręcaniu cieknących kranów, a Strażnicy Energii o gaszeniu zbędnych świateł. Cyklicznie raz w miesiącu ukazuje się bezpłatnie gazetka dla rodziców „Twój ślad ekologiczny”, w której zamieszczane są ekologiczne treści.

W listopadzie ogłoszony został rodzinny konkurs na najciekawsze dokończenie hasła promującego oszczędzanie surowców wtórnych. Oto laureaci:

POMÓŻMY PRZETRWAĆ PRZYRODZIE SEGREGUJEMY ODPADY:

By żyć z nią w zgodzie. Segregujemy i wspaniale się czujemy! (Kuba Białowąs gr. V)
Bo mały śmieć to duży problem! (Konrad Kolasa gr. III)
W powietrzu, na lądzie i w wodzie! (Zuzia Cisiuk gr. I)
Skorzystajmy z tej dobrej rady. Szkiełko czy plasticzek w osobny pojemniczek! (Filip Wszoła gr I)

W grudniu przedszkolny ekozespół poznawał źródła energii odnawialnej. Zbudowaliśmy pojazdy przyszłości napędzane siłą wiatru. Dzieci wzięły udział w konkursie „Czy wiesz do czego wykorzystywane są wiatraki?”. Wraz z całymi rodzinami wykonały prace plastyczne „Wiatraki”.

Od lat systematycznie sortujemy i zbieramy surowce wtórne: makulaturę, zużyte baterie i opakowania aluminiowe. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży przeznaczamy na doposażenie mini szklarni przedszkola, zakup roślin ozdobnych do ogrodu przedszkolnego i organizacje konkursów o treści ekologicznej. W naszych działaniach wspiera nas Urząd Miasta Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Zakład Utylizacji Odpadów, Nadleśnictwo Kłodawa, Liga Ochrony Przyrody i oczywiście Rodzice.

Mamy nadzieję, iż podejmowane przez nas działania przyczynią się w duże mierze do zmniejszenia naszego śladu ekologicznego.

od Marzanna Joniec

do Marzanna Joniec