Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Zostań Jezu mym braciszkiem

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość ( komentarzy)
Dodane ponad 9 lat temu, wyświetleń 6043

Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy sie w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby sobie przebaczać."

[ks. J. Twardowski]

Już od lat w tradycję Przedszkola Samorządowego Nr 18 w Kielcach wpisane są spotkania opłatkowe, na które zapraszamy rodziców dzieci.

Przez lata spotkania te miały różne formy: przedstawienia jasełkowe, koncerty kolęd w wykonaniu dzieci, uświetniane akompaniamentem rodziców - muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Kielcach, katechetów prowadzących zajęcia z religii. W tym roku szkolnym tradycji stało się zadość i spotkaliśmy się jak co roku.

Byli rodzice, księża z parafii bł. Hiacynty i Franciszka w Kielcach, uczennica ze szkoły muzycznej, cały personel pedagogiczno - obsługowy i najważniejsze osoby czyli dzieci wszystkich grup wiekowych. W formie krótkiej inscenizacji słowno - muzycznej dzieci przedstawiły historię narodzin Bożej Dzieciny, której podsumowaniem był własnie wierszyk ks. J. Twardowskiego. Spotkanie te mają charakter integracyjny, ale głównym ich celem jest kultywowanie tradycji zwiaząnych ze świętami Bożego Narodzenia. Podczas przygotowań przybliża się dzieciom jedne z najpiękniejszych świąt, jakie obchodzone są w kulturze chrześcijańskiej, czyli również w kulturze polskiej. Piosenka śpiewana przez dzieci na melodię kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki":

Zostań Jezu mym braciszkiem, podzielę się z Tobą wszystkim.
Dam Ci moje klocki lego, dam Ci misia pluszowego...
Będę Cię na rączkach nosić, nie daj sie Jezuniu prosić.
W mym łóżeczku miejsce zrobię, będziesz pięknie leżał sobie...

pozwała nawet najmłodszym przedszkolakom poczuć atmosferę tych świąt. Wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń jest przeżyciem zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, dla których spotkania stanowią okazję do chwilowego zwolnienia tempa codzienności, zadumy, refleksji.

Wszystkim czytelnikom czasopisma "Blizej przedszkola" życzymy Świąt, których nie da się przegapić i Nowego Roku, który wszyscy zapamiętają.

Stanisława Stępień (stasia.stepien@op.pl)

Komentarze