Jak dzieci z Przedszkola nr 55 w Katowicach pokochały muzykę klasyczną...

Wydarzenie dodał(a) Mariola Chrapek

Miejskie Przedszkole nr 55 w Katowicach rozwija twórczą aktywność dzieci poprzez kontakt ze sztuka. W przedszkolu działa "Muzykolandia" - czyli zajęcia pokazujące odkrywające przed dziećmi bogactwo muzyki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klasycznej poprzez jej słuchanie, tworzenie i przeżywanie.

W ramach działań "Muzykolandii" inspiruje się dzieci do poszukiwań ciekawych źródeł dźwięku, zachęca do tworzenia i grania własnego akompaniamentu rytmicznego z wykorzystaniem różnych instrumentów – konwencjonalnych–Instrumentariom Orffa i niekonwencjonalnych – np. wykonanych samodzielnie, tworzy się instrumentację do wybranych utworów muzyki klasycznej oraz ilustracje muzyczne do słuchanych opowiadań i oglądanych obrazów, przedstawia muzykę za pomocą ruchu i gestu, tworzy własne interpretacje ruchowe do słuchanej muzyki.

Efektem podejmowanych działań było zajęcie czołowych miejsc w konkursach muzycznych oraz udział w różnego rodzaju występach w środowisku lokalnym, podczas których dzieci zaprezentowały np. taniec z pomponami do Polki Trtisch- tratsch J. Straussa. Ponadto dzieci przedstawiły instrumentację do Marsza z uwertury do Barona Cygańskiego, J. Straussa. Przygotowały i wykonały układy taneczne takich utworów jak „Halleluja” L Cohena (taniec z śnieżynek) , ‘When a child was born” – taniec z tiulowymi wstęgami , do muzyki z filmu „Va bank”- taniec z kapeluszami.

Tworzyły własną interpretację ruchową do muzyki z cyklu Karnawał zwierząt -Camille Saint-Saëns. – „Akwarium” i „Słoń” oraz „Walc kwiatów” z baletu P. Czajkowskiego. „Malowały” – przy pomocy instrumentów jesienną pogodę wykorzystując fragment utworu z opery Carmen G. Bizeta

Prowadzone zajęcia przyczyniły się do zainteresowania dzieci muzyką klasyczną – dzieci chętniej jej słuchają, rozpoznają znane sobie utwory, chętnie o tej muzyce opowiadają, same sięgają do instrumentów znajdujących się w kąciku muzycznym, potrafią prawidłowo na nich zagrać i je nazwać, podejmują własne spontaniczne działania muzyczne lub inspirowane słyszaną muzyką, które sprawiają im wiele radości.

od Mariola Chrapek

do Mariola Chrapek