"Książka dla szpitala" - Przedszkole w Brąszewicach

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Wiertelak

Sprawozdanie z akcji "Książka dla szpitala" przeprowadzonej w Publicznym Przedszkolu w Brąszewicach

Na początku kwietnia 2017 roku w naszym przedszkolu po raz kolejny przeprowadzona była akcja ,,Książka dla szpitala’’. Nauczyciele w starszych grupach wiekowych poprzez pogadanki, rozmowy przy ilustracjach dotyczące zagadnień zdrowia przypomnieli przedszkolakom na czym polega ta akcja. Natomiast w najmłodszej grupie wiekowej zostało przeprowadzone na ten temat zajęcie.Celem było uwrażliwienie dzieci na los innych ludzi, kształtowanie u dzieci właściwego stosunku do osób chorych, rozwijanie opiekuńczości i chęci niesienie pomocy i wsparcia innym. Następnie na korytarzu przedszkola został zamieszczony plakat informujący o rozpoczęciu zbiórki darów dla Szpitala Klinicznego w Łodzi. Rodzice na zebraniach grupowych zostali również poinformowani o rozpoczęciu akcji i z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do niej. Podejmowane czynności umożliwiły zebranie książek, przyborów szkolnych, kolorowanek, gier dydaktycznych, zabawek i maskotek. Po zakończeniu akcji jeden z rodziców z naszego przedszkola przekazał zebrane dary na ręce pielęgniarki z Klinicznego Szpitala w Łodzi. Z dumą przyjeliśmy podziękowania od szpitala. Cieszymy się, iż wspólnie z rodzicami oraz naszymi wychowankami możemy nieść dobroć i radość innym.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZYGOTOWUJĄCEGO DO PRZEPROWADZENIA AKCJI "Książka dla szpitala" w grupie 3,4-latków

Publiczne Przedszkole w Brąszewice

Temat dnia: Przedszkolaki pomagają dzieciom.

Cele ogólne:

• kształtowanie wrażliwości emocjonalnej oraz poczucia odpowiedzialności za los innych ludzi;

• stwarzanie sytuacji do aktywnego włączenia się w pomoc innym.

Cele operacyjne:

• dziecko jest wrażliwe na choroby innych

• dziecko podaje propozycje w jaki sposób rozweselić chore dziecko

• dziecko chce wykonać prace na rzecz innych

• dziecko chce się czymś podzielić, podarować innemu

• potrafi wyrażać własne myśli, wyobrażenia i emocje

Metody:

metody podające- opowiadanie

metody aktywizujące- dziecięca burza mózgów,

metody eksponujące – malowanie kwiatów

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

Tekst opowiadania A. Sykuły – Bogdy pt. ,,Opowiadanie o liściu’’, ilustracje do opowiadania, rysunek przedstawiający kwiaty, farby, pędzelek, odtwarzacz Cd, płyta z utworem ,,Podajmy sobie ręce’’, plakat infromujący o zbiórce darów dla chorych dzieci, nożyczki

Przebieg zajęć:

1 .Powitanie dzieci. Zabawa integrująca Iskierka.

Iskierka przyjaźni- grupa przekazuje sobie iskierkę przyjaźni. Uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy splecionych rękach. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.

2. Wysłuchanie utworu Agnieszki Syguły- Bogdy pt. "Opowiadanie o liściu’’

3. Rozmowa z dziećmi w nawiązaniu do treści utworu

- Gdzie spadłi liść klonu?

- Dlaczego chłopczyk nie podbiegł do liścia?

- Kto przyniósł mu liść?

- Czy chłopczyk ucieszył się na widok liścia?

- Jak poczuł się liść ? Dlaczego?

• To było opowiadanie o niepełnosprawnym chłopcu, ale czy dzisiaj na świecie są dzieci, które mają podobnie smutne życie?
    • Mieliście różne pomysły na to, co można zrobić, aby chłopiec się uśmiechał (burza mózgów). Jak myślicie, czy możemy jakoś pomóc chorym dzieciom w szpitalach?

4. Zapoznanie dzieci z kampanią „Książka dla szpitala”

5. Malowanie farbami rysunku przedstawiającego kwiaty. Po wyschnięciu prac , kwiaty będą wycinane i będą służyły do ozdobienia pudełka na dary dla chorych dzieci.

6. Zakończenie zajęć poprzez wspólne trzymanie się za ręce w kole i śpiewanie piosenki "Podajmy sobie ręce’’.

od Małgorzata Wiertelak

do Małgorzata Wiertelak