Scenariusz konkursu przyrodniczego ,,Przyjaciel przyrody"

Wydarzenie dodał(a) Anna Śliwińska

Gotowy do wykorzystania, spawdzony scenariusz międzygrupowego lub międzyprzedszkolnego konkursu przyrodniczego pt. "Przyjaciel przyrody”

Cele ogólne:

Kształtowanie pozytywnej postawy wobec otaczającej nas przyrody.

Pogłębianie i poszerzanie wiedzy dotyczących roślin i zwierząt.

Zintegrowanie środowiska przedszkolnego

Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności podczas realizacji zadań

Dostarczanie okazji do dobrej zabawy

Cele szczegółowe:

Dziecko potrafi:

·wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu,

·przestrzegać umów,

·logicznie myśleć, wyciągać wnioski, udzielać przemyślanych odpowiedzi,

·zgodnie rywalizować w dyscyplinach zręcznościowych,

·czerpać radość ze wspólnej zabawy.

Metody:

słowna (pytania, zagadki),

oglądowa (pokazu),

czynna (zadań stawianych do wykonania).

Formy:

grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: teksty zagadek, magnetofon, płyty Cd, dwa obrazki, przygotowane puzzle, tajemnicze przedmioty: worek na śmieci, parasol, konewka do podlewania kwiatków, nasionka, żarówka energooszczędna,  kubki z wodą, kręgle, piłki, tablica wyników.

Przebieg konkursu:

1. Przywitanie zawodników. Zapoznanie z regulaminem konkursu oraz punktacją.

2. Pomyśl - odpowiedz...
Dziecko losuje zestaw w skład którego wchodzą trzy pytania.

I Zestaw

W czasie której pory roku pada śnieg,  lepimy bałwana i jeździmy na sankach

Ptak, który podrzuca innym ptakom do wysiadywania jajka i woła: kuku nazywa się kukułką? Tak czy nie

Czy w morzu żyją ryby? Tak czy nie

II Zestaw

W czasie której pory roku kwitną drzewa, przylatują z ciepłych krajów ptaki, sadzimy nasionka na działce.

Czy ptaki maja zęby? Tak czy nie

Czy ćma jest motylem nocnym?  Tak czy nie

III Zestaw

W czasie której pory roku jest najwięcej słońca, kąpiemy się w rzece i jemy dużo owoców.

Roślinka , aby rosnąć potrzebuje ciepła, światła i wody? Tak czy nie

Czy domem wiewiórki jest budka? Tak czy nie

IV Zestaw

W czasie której pory roku spadają z drzew liście, często pada deszcz, a zwierzęta zapadają w sen zimowy.

Czy lew nazywany jest królem zwierząt? Tak czy nie

Czy muchomor czerwony jest grzybem jadalnym? Tak czy nie

V Zestaw

Jaka porę roku ostatnio przywitaliśmy w przedszkolu?

Czy wróbel odlatuje na zimę do ciepłych krajów? Tak czy nie

Czy niedźwiedź  zapada w sen zimowy? Tak czy nie

3. Zagadki słuchowe:
Dzieci odgaduje odgłosy przyrody: zjawiska atmosferyczne, odgłosy zwierząt.

4.Tajemniczy obrazek

Rozpoznawanie co przedstawia obrazek, dzięki elementom, które są odsłaniane jeden po drugim.

5.Układanie puzzli przyrodniczych składających się z dziewięciu elementów.

6. Zgaduj-zgadula ”Kto pierwszy ten lepszy”. Rozwiązywanie zagadek o tematyce przyrodniczej.

Utraciła dawno swe liście zielone. Zostały jej tylko korale czerwone. (jarzębina)

Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka, leci, brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka. /osa/

Królewską dźwiga koronę, Przed skwarem daje ochronę, nosi zieloną koronę. (drzewo)

Jak to drzewo się nazywa, Które się białą korą okrywa. (brzoza)

Lubią mnie dzieciaki, szuka mnie wiewiórka. Smaczny jestem w środku, twarda na mnie skórka. (orzech)

Swoją posturą respekt budzi wszędzie, Jesienią pod nim znajdziesz żołędzie. (dąb)

7. Co to jest?

Dzieci losują jedną rzecz i próbuje zgadnąć co to jest. Za podanie nazwy przedmiotu można uzyskać jeden punkt, a za podanie przeznaczenia tej rzeczy również 1 punkt. Tajemniczymi przedmiotami będą: worek na śmieci, parasol, konewka do podlewania kwiatków, nasionka, żarówka energooszczędna.

8. Zadania sprawnościowe:

-Slalom z kubkiem wody

Każdy zawodnik dostaje jeden kubek napełniony wodą. Zadanie polega na przejściu z kubkiem w taki sposób, aby nie wylać wody. Nie wolno biec.

- Kręgle

Uczestnik toczy piłką do stojących plastikowych butelek.

9. Zakończenie konkursu. Podliczanie punktów przez jury. Ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród.

od Anna Śliwińska

do Anna Śliwińska