Scenariusz konkursu przyrodniczego ,,Przyjaciel przyrody"

Gotowy do wykorzystania, spawdzony scenariusz międzygrupowego lub międzyprzedszkolnego konkursu przyrodniczego pt. "Przyjaciel przyrody”
Cele ogólne:
Kształtowanie pozytywnej postawy wobec otaczającej nas przyrody.
Pogłębianie i poszerzanie wiedzy dotyczących roślin i zwierząt.
Zintegrowanie środowiska przedszkolnego
Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności podczas realizacji zadań
Dostarczanie okazji do dobrej zabawy
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
·wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu,
·przestrzegać umów,
·logicznie myśleć, wyciągać wnioski, udzielać przemyślanych odpowiedzi,
·zgodnie rywalizować w dyscyplinach zręcznościowych,
·czerpać radość ze wspólnej zabawy.
Metody:
słowna (pytania, zagadki),
oglądowa (pokazu),
czynna (zadań stawianych do wykonania).
Formy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: teksty zagadek, magnetofon, płyty Cd, dwa obrazki, przygotowane puzzle, tajemnicze przedmioty: worek na śmieci, parasol, konewka do podlewania kwiatków, nasionka, żarówka energooszczędna, kubki z wodą, kręgle, piłki, tablica wyników.
Przebieg konkursu:
1. Przywitanie zawodników. Zapoznanie z regulaminem konkursu oraz punktacją.
2. Pomyśl - odpowiedz...
Dziecko losuje zestaw w skład którego wchodzą trzy pytania.
I Zestaw
W czasie której pory roku pada śnieg, lepimy bałwana i jeździmy na sankach
Ptak, który podrzuca innym ptakom do wysiadywania jajka i woła: kuku nazywa się kukułką? Tak czy nie
Czy w morzu żyją ryby? Tak czy nie
II Zestaw
W czasie której pory roku kwitną drzewa, przylatują z ciepłych krajów ptaki, sadzimy nasionka na działce.
Czy ptaki maja zęby? Tak czy nie
Czy ćma jest motylem nocnym? Tak czy nie
III Zestaw
W czasie której pory roku jest najwięcej słońca, kąpiemy się w rzece i jemy dużo owoców.
Roślinka , aby rosnąć potrzebuje ciepła, światła i wody? Tak czy nie
Czy domem wiewiórki jest budka? Tak czy nie
IV Zestaw
W czasie której pory roku spadają z drzew liście, często pada deszcz, a zwierzęta zapadają w sen zimowy.
Czy lew nazywany jest królem zwierząt? Tak czy nie
Czy muchomor czerwony jest grzybem jadalnym? Tak czy nie
V Zestaw
Jaka porę roku ostatnio przywitaliśmy w przedszkolu?
Czy wróbel odlatuje na zimę do ciepłych krajów? Tak czy nie
Czy niedźwiedź zapada w sen zimowy? Tak czy nie
3. Zagadki słuchowe:
Dzieci odgaduje odgłosy przyrody: zjawiska atmosferyczne, odgłosy zwierząt.
4.Tajemniczy obrazek
Rozpoznawanie co przedstawia obrazek, dzięki elementom, które są odsłaniane jeden po drugim.
5.Układanie puzzli przyrodniczych składających się z dziewięciu elementów.
6. Zgaduj-zgadula ”Kto pierwszy ten lepszy”. Rozwiązywanie zagadek o tematyce przyrodniczej.
Utraciła dawno swe liście zielone. Zostały jej tylko korale czerwone. (jarzębina)
Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka, leci, brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka. /osa/
Królewską dźwiga koronę, Przed skwarem daje ochronę, nosi zieloną koronę. (drzewo)
Jak to drzewo się nazywa, Które się białą korą okrywa. (brzoza)
Lubią mnie dzieciaki, szuka mnie wiewiórka. Smaczny jestem w środku, twarda na mnie skórka. (orzech)
Swoją posturą respekt budzi wszędzie, Jesienią pod nim znajdziesz żołędzie. (dąb)
7. Co to jest?
Dzieci losują jedną rzecz i próbuje zgadnąć co to jest. Za podanie nazwy przedmiotu można uzyskać jeden punkt, a za podanie przeznaczenia tej rzeczy również 1 punkt. Tajemniczymi przedmiotami będą: worek na śmieci, parasol, konewka do podlewania kwiatków, nasionka, żarówka energooszczędna.
8. Zadania sprawnościowe:
-Slalom z kubkiem wody
Każdy zawodnik dostaje jeden kubek napełniony wodą. Zadanie polega na przejściu z kubkiem w taki sposób, aby nie wylać wody. Nie wolno biec.
- Kręgle
Uczestnik toczy piłką do stojących plastikowych butelek.
9. Zakończenie konkursu. Podliczanie punktów przez jury. Ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród.