"Niezapomniane melodie" koncert dla Rodziców

Wydarzenie dodał(a) Agata Lelo-Stogowska

Dnia 26 maja o godz. 18.00 pani dyrektor Renata Klimowicz w imieniu władz Gminy Dziwnów oraz pracowników przedszkola powitała na sali widowiskowej wszystkich, którzy przybyli na koncert. Słowa „matka”, „ojciec” kryją w sobie wiele treści, każdy z nas nosi je w sercu.  Muzyka i śpiew potrafią najpełniej oddać to, co ukryte jest w ludzkich sercach, dlatego przygotowaliśmy  koncert z okazji Dnia Mamy i Taty.

Koncert dla rodziców – „Niezapomniane melodie” był prawdziwą ucztą dla uszu i duszy. Gwiazda wieczoru – pani Ewa Filipowicz, obdarzona niesamowitym talentem wokalnym, oczarowała zebranych anielskim głosem. Pianistka Irina Paliwoda z ogromnym wdziękiem i swobodą akompaniowała mezzosopranistce. Zachwyceni goście z uwagą i dużą koncentracją śledzili poszczególne etapy koncertu, nagradzając gromkimi brawami wykonanie każdego utworu. Goście obecni na koncercie usłyszeli utwór „Serce Matki” z repertuaru Mieczysława Fogga. Utwór ten posiada ponadczasową wartość oraz przesłanie, dlatego rozpoczął koncert. Rodzice usłyszeli utwory liryczne, w których nie zabrakło również  polskich kompozytorów okresu romantyzmu. Były to kompozycje: Jurija Milutina „Liryczna piosenka”, „Piosenka litewska” i „Gdzie lubi” Fryderyka Chopina oraz kompozycja Mieczysława Karłowicza do tekstu Kazimierza Glińskiego „Zasmuconej”. Niezapomniane melodie to również niezapomniane romanse. Pani Ewa lubi je śpiewać. Klimat i nastrój w nich zawarty czerpała od ojca, który posiadał przepięknej barwy głos tenorowy. Goście wieczoru usłyszeli cztery dawne romanse rosyjskie, w tym: „Jasna noc”, „Przekwitłe chryzantemy”, „Tak Ciebie kochałam”, „Pamiętny walc”.

W trakcie przerwy prowadząca koncert Bożena Zajączkowska przybliżyła sylwetkę pani Ewy Filipowicz, która w swoim dorobku artystyczny ma niezliczoną ilość ról. Artystka współpracowała z wieloma teatrami w Polsce oraz zagranicą. Poza rolami operowymi z bardzo dużym powodzeniem wykonuje partie w dziełach oratoryjno – kantatowych, bierze udział w koncertach, recitalach pieśni, a także wykonaniach muzyki współczesnej. Za swoje osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie sztuki operowej została wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymała również nagrodę publiczności „Bursztynowy Pierścień” za rolę Rozyny w „Cyruliku Sewilskim”. Artystka występowała w ponad 180 spektaklach zagranicznych. Od 2005 roku zajęła się pracą naukową. Obecnie doktor habilitowany profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Katedry Wokalistyki. Można by pisać jeszcze wiele…

Po przerwie  było bardzo wzruszająco i ogniście za sprawą piosenek przedwojennych kompozytorów Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego. Goście wieczoru usłyszeli: Franza Lehara arie z operetki „Giuditta”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” Henryka Warsa, „Już nigdy” oraz „Odrobinę szczęścia w miłości”Jerzego Petersburskiego, „Nie kochać w taka noc” Zygmunta Wiehlera. Były pieśni, romanse, piosenki, arie operetkowe, opera. Na zakończenie pani Ewa Filipowicz wykonała „Morze” tango z operetki „Panna Wodna”Jerzego Lawiny – Świętochowskiego oraz Habanerę z opery „Carmen” Giorgio Bizeta.

Podczas aplauzu finałowego Habanery z opery „Carmen” publiczność wstała i intensywnymi brawami prosiła o bis.

Na bis usłyszeliśmy Giorgia Bizeta „Sequidille”  z opery „Carmen” oraz A.L.Lebera – „Memory” z musicalu Koty. Przy ostatnim bisowym utworze „Serce Matki” nie jednej osobie zakręciła się łza w oku.

Na zakończenie koncertu pani dyrektor Renata Klimowicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej panem Piotrem Sokołem rodzicami i dziećmi, bukietem kwiatów podziękowała za przeżycia jakich doznaliśmy w trakcie spotkania.

Możemy być dumni, że z ziemi kamieńskiej z Wrzosowa pochodzi znana  diwa operowa, dziś profesor nadzwyczajny doktor habilitowany Ewa Filipowicz.

W imieniu rodziców dziękujemy Burmistrzowi Dziwnowa panu Grzegorzowi Jóźwiakowi  i pani dyrektor Renacie Klimowicz za organizację tego niezapomnianego i wzruszającego koncertu. Podziękowania należą się również mamom, które przygotowały scenę, a są to: pani Monika Strzałkowska, Renata Markowska oraz Natasza Tanadzhy.

Podsumowując koncert „Niezapomniane Melodie” ciśnie się na usta – po prostu” bel canto” (piękny śpiew). Cieszy nas, iż miało to miejsce na skromnej scenie w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie. Koncert „Niezapomniane Melodie” dla naszych kochanych Rodziców, przeszedł do historii. Rodziców, o których zawsze  pamiętamy i za wszystko dziękujemy.

Z pozdrowieniami dla sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie