Przedszkolak bezpieczny na drodze

Wydarzenie dodał(a) Karolina Sławińska

BIEZPIECZEŃSTWO – to kluczowa sprawa w edukacji. Nauczyciele wykorzystują każdą sytuację, by uwrażliwić swoich podopiecznych na zasady bezpieczeństwa i przypominają o konsekwencjach niewłaściwego zachowania. W związku z tym panie i dzieci z grupy Biedronek z przedszkola nr 12 w Koszalinie bardzo chętnie przystąpiły do programu „Przedszkolak bezpieczny na drodze” – z Miki i raźnymi rajdowcami. Ponadto zbliża się czas wakacji, a po wakacjach czeka już dzieci nauka w szkole. Dlatego zdecydowaliśmy się powtórzyć wiadomości z tego tematu. Na początku dzieci przypomniały sobie zasady poruszania się po jezdni oraz znaczenie kolorów sygnalizatora świetlnego. Samodzielnie złożyły zebrę z biało-czarnych pasków, a potem każdy z osobna utrwalał: spójrz w lewo, w prawo i znów w lewo, nic nie jedzie, można przechodzić. Tak dzieci ćwiczyły w sali „na sucho”. Następnie z przyjemnością nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka, która dowiedziała się, że 6-latki realizują program „Przedszkolak bezpieczny na drodze”. Wszyscy ubraliśmy kamizelki odblaskowe i ruszyliśmy na pobliskie skrzyżowanie-rondo. Oprócz tego przechodziliśmy również przez małe przejście dla pieszych umieszczone na ścieżce rowerowej, wiemy też, że  musimy bardzo uważać na rowerzystów.

Przedszkolaki również zapoznały się z wybranymi znakami drogowymi, czytały oznaczenia z diagramu kołowego, segregowały znaki ze względu na ich rodzaj: zakazu, nakazu i ostrzegawcze, układały puzzle, wypowiadały się na temat ich koloru i kształtu, by lepiej zapamiętać ich znaczenie. Dodatkowo chłopiec wraz z rodzicami wykonał popularnego LAPBOOKA na temat ruchu drogowego, którym dzieci bawiły się w czasie wolnym i jednocześnie utrwalały zdobytą wiedzę. Ponadto dzieci zrealizowały temat o znaczeniu wozów specjalistycznych, bez problemu potrafiły dopasować numery alarmowe do odpowiednich obrazków z pojazdami uprzywilejowanymi. Odrobiły również „zadanie domowe”, które polegało na poproszeniu rodziców o nauczenie ich wybierania tych numerów na telefonach. W sali odgrywaliśmy scenki związane z różnymi niebezpieczeństwami, każdy z nas mógł wcielić się w rolę: policjanta, kierowcę, pieszego, poszkodowanego i osobę, która ratuje innych. Spisaliśmy się na medal. Oprócz tego omówiliśmy i uzupełniliśmy planszę z różnymi środkami lokomocyjnymi. Na koniec programu rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz rozdaliśmy naszym rodzicom książeczki z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Bardzo miło wspominamy przygodę z raźnymi rajdowcami. Teraz będziemy się czuli pewnie jako uczestnicy ruchu drogowego.

Karolina Sławińska

od Karolina Sławińska