Nowość! Literkowo: pomoc w nauce liter - poznaj szczegóły

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Akademia Muzyki i Ruchu
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Motylki z płockiej "14" zbadały "Czy rośliny piją?"

Wydarzenie dodał(a) Ewa Chylińska ponad 9 lat temu · 1283 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora
Motylki z płockiej "14" zbadały "Czy rośliny piją?"

Każdy wie, że aby rosnąć trzeba jeść i pić. Zwierzęta polują, szukają tego co im potrzebne do życia, ale one potrafią się poruszać i co ważne, mają pyszczki, paszcze, gęby lub trąby, którymi pobierają pokarm. A jak radzą sobie rośliny? Rośliny też piją, ale nie mogą sobie po wodę pójść, muszą ją pobrać z otoczenia. Dlatego trzeba podlewać ogródek kiedy przychodzi susza, a zerwane w ogrodzie kwiaty, wstawiamy do wody, bo inaczej zwiędną. Rośliny piją, ale jak, skoro nie mają otworu gębowego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, 2 kwietnia br. Motylki z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku przeprowadziły zabawę badawczą pt: „Czy rośliny piją?”
Doświadczenie zaczęto od ustawienia szklanek z zabarwioną wodą i włożenia do nich po jednym liściu kapusty pekińskiej. Następnie zaznaczono poziom płynu w każdym naczyniu. Po kilkunastu godzinach dzieci zaobserwowały, że liście zmieniły kolor, a poziom wody obniżył się. W barwionych liściach widać było sieć mocniej wybarwionych żyłek, czyli nerwów, którymi woda transportowana jest wewnątrz rośliny. Tym samym udowodniono, że rośliny pobierają wodę, czyli „piją”.

bliżej MAX – abonament

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do Ewa Chylińska

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera