Zabawy z Kinezjologią w Przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Anna Krajewska

W lutym br. w Przedszkolu nr 164 we wszystkich grupach wiekowych realizowaliśmy własny projekt edukacyjny pt. Kinezjologia edukacyjna. Twórcą metody jest dr Paul Dennison. Podczas realizacji wykorzystaliśmy wybrane elementy przydatne do usprawnienia rozwoju i edukacji naszych przedszkolaków.

Do pracy z dziećmi wybraliśmy tę młodą metodę, ponieważ wspomaga ona naturalny rozwój dziecka. Podstawowym jej zadaniem jest integracja myśli z działaniem, czyli idealna współpraca umysłu i ciała. Pomaga pokonać stres i napięcie, komunikować się z innymi ludźmi, przezwyciężać trudności w uczeniu się (dysleksja, dysortografia, działania matematyczne).

W ramach realizacji programu zajęcia z dziećmi zaczynały się od picia wody oraz ćwiczeń wyciszająco – energetyzujących tj. Masaż punktów na myślenie, Ruchy naprzemienne, Pozycja Cooka. Starsze dzieci z grupy III i IV ćwiczyły dodatkowo: Leniwe ósemki, Sowę, Kapturek myśliciela, Krążenie szyją. Proponowane ćwiczenia usprawniają ciało i aktywują system nerwowy, dzięki czemu nauka jest efektywniejsza i przebiega bezstresowo. Jako podsumowanie zajęć dzieci przygotowały własnoręcznie książeczki, które mogą stanowić instrukcję do ćwiczeń dla całej rodziny.

Jednym z zadań była prezentacja programu ćwiczeń rodzicom w wykonaniu przedszkolaków.

Dzieci razem z paniami nauczycielkami zaprezentowały ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej. Od wejścia rodziców witały delikatne dźwięki muzyki relaksacyjnej. Podczas ćwiczeń muzyka ma zasadnicze znaczenie . Ona nadaje rytm, dodatkowo pobudza inne funkcje mózgu, zwiększa liczbę połączeń między poszczególnymi jego częściami. Każda grupa przygotowała własny program ćwiczeń. Najmłodsze dzieci zaprezentowały ćwiczenia Pace – wyciszające, natomiast starsze przedszkolaki przygotowały program wzbogacony o dodatkowe ćwiczenia. Podczas prezentacji, rodzice mieli możliwość zobaczyć jak dzieci chętnie i z zaangażowaniem wykonują wyżej wymienione ćwiczenia. Obserwowali jak można uczyć się bawiąc oraz w jaki sposób ćwiczenia te pomagają dzieciom wyciszyć natłok emocji w niedługim czasie.

Podczas pracy metodą Kinezjologii edukacyjnej, wybraliśmy ćwiczenia, które będą przydatne w osiągnięciu zamierzonych celów edukacyjnych, ale przede wszystkim sprawią dzieciom dużo radości.

od Anna Krajewska

do Anna Krajewska