ŚWIĘTO KOTA U PRZEDSZKOLAKÓW

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ W RAMACH  OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA KOTA.

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „KOTY DUŻE, KOTY MAŁE, DO ZABAWY SĄ WSPANIAŁE”.
  2. TERMIN:  17. 02. 2017 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY IV „MISIAKI”.
  4. ADRESACI:  DZIECI Z GRUPY I INTEGRACYJNEJ „WESOŁE KACZORKI”, IV INTEGRACYJNEJ „MISIAKI” ORAZ VII „KOTKI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: DZIECI WRAZ Z NAUCZYCIELKAMI Z GRUP I, IV, VII Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: AGNIESZKA BAŚKO, MAŁGORZATA BOROWIEC, JOLANTA JARZĘBOWSKA, DOROTA RECHCIŃSKA.
  7. CELE WYDARZENIA:
  • Podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka.
  • Wyrabianie szacunku dla zwierząt oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe sposoby opieki nad nimi.
  • Uwrażliwienie ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
  • Rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej połączone z integracją dzieci.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia, włączenie się do ogólnopolskich obchodów święta kota.
  2. Nawiązanie współpracy z Grupą „Miauczy Kotek”, zaproszenie wolontariuszki na uroczystość.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych pomocy dydaktycznych (scenariusz, dekoracja, notatka do gazety i kroniki, podziękowanie).
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców o planowanym wydarzeniu.
  5. Przygotowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – płyta z muzyką, magnetofon, aparat fotograficzny.
  6. Zakup karmy dla kotków w celu przekazania podopiecznym Grupy „Miauczy Kotek” z funduszy gazetki przedszkolnej „Figielek”.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie przedszkolaków i zaproszonego gościa.
  2. Wprowadzenie w tematykę uroczystości poprzez prezentację wiersza
    pt. „Ja jestem kot” ułożonego przez nauczycielkę Agnieszkę Baśko.
  3. Podanie celu spotkania – nawiązanie do obchodów Światowego Dnia Kota, przedstawienie zaproszonego gościa – panią Sławomirę Rutę wolontariuszkę w Grupie „Miauczy kotek” w Pabianicach, przybliżenie znaczenia kotów w życiu człowieka na podstawie doświadczeń dzieci.
  4. Prezentacja artystyczna grupy „Kotki” w piosence pt. „Kotek Puszek”.
  5. Rozmowa z gościem na temat kocich zwyczajów oraz zwrócenie uwagi na potrzebę opiekowania się bezdomnymi kotami.
  6. Wysłuchanie opowiadania  Joanny Papuzińskiej pt. „Agnieszka opowiada bajkę” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
  7. „My jesteśmy kotki dwa” – inscenizacja piosenki. Pokazywanie u siebie
     poszczególnych części ciała kotka, o których jest mowa w danym momencie
     w piosence.
  8.  „Narysujmy kotka” – zabawa rysunkowa – nauczycielka rysuje na kartonie postać kotka jednocześnie recytując rymowankę W. Szumówny pt. „Kotek”, a zadaniem dzieci jest rysowanie kotka palcem w powietrzu raz jedną, raz drugą ręką.
  9. „Wlazł kotek na płotek” – działalność plastyczna polegająca na wyklejeniu
    z przygotowanych czarnych kółek o różnej wielkości sylwetki kota i naklejeniu jej na pokolorowany płot. Ekspozycja prac na w galerii tematycznej.
  10. Podziękowanie za udział w uroczystości, zaproszenie do wspólnej zabawy tanecznej wraz z kocimi Przytulankami przy piosence pt. „Kochajcie koty”.
  11.  Czynności porządkowe w klasie.

Pabianice, dn. 17. 02. 2017r.

Opracowanie:

Agnieszka Baśko