Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć dla dzieci 3/4-letnich: "Bałwankowa rodzinka"
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć w grupie KUKUŁKI -3/4 l.
Prowadząca: Krystyna Sekuła
Temat : Bałwankowa rodzinka” – zabawa dydaktyczna na bazie opowiadania nauczycielki
Cel główny:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej , muzycznej, ruchowej i plastycznej
Cele operacyjne - Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku: zima
- określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody
- wypowiada się na określony temat
- przelicza w zakresie 6
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
- zgodnie współdziała w grupie
- rozwija sprawności manualne
Metody:
podające - rozmowa, wiersz, objaśnienia
eksponujące – obserwacja i pokaz
problemowe – zadań do wykonania
praktyczne - samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
zespołowa, indywidualna
Formy aktywności dziecka:
językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna
Środki dydaktyczne:
sylwety bałwanków, płyta z piosenką "Zima, zima", , symbole pogodowe różnych pór roku, papierowe śnieżynki, bardzo drobno pocięte kartki białego papieru ,folia – rękaw do pieczenia, płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie, klej, kartki z bloku technicznego : pomarańczowe czarne i niebieskie , nożyczki
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie : W kole wszyscy tu stoimy , każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy , tak , zabawa się zaczyna . Gdy się dzieci chcą pobawić to dzień dobry mówią sobie .Uśmiechają się do siebie i podają ręce obie.
2.Wysłuchanie opowiadania o bałwanku wg pomysłu nauczyciela . Pewnego dnia , a była wtedy sroga zima , w ogrodzie naszego przedszkola dzieci ulepiły małego bałwanka i nazwały go Tomek. Ponieważ zbliżała się pora obiadu dzieci wróciły do przedszkola. Na pożegnanie obiecały bałwankowi , że jutro przyjdą znowu i ulepią całą jego rodzinkę.
Bałwanek cierpliwie czekał , ale dzieci nie przyszły . On bardzo kochał mróz i śnieg , ale dla dzieci było za zimno i dlatego zostały w przedszkolu. Dziennie przez okno patrzyły na małego bałwanka. Któregoś dnia zauważyły , że bałwanek płacze. Pani stwierdziła , że się ociepliło i pewnie się topi. Dzieci jednak domyśliły się ,że bałwankowi jest smutno samemu na podwórku , a one przecież obiecały mu ulepić całą jego rodzinkę . Poszły więc na podwórko i razem z innymi przedszkolakami zabrały się do lepienia bałwankowej rodzinki . Dzieci ulepiły mamę , tatę , brata i dwie siostrzyczki . Wszystkie bałwanki miały marchewkowe noski , prawdziwe guziczki , a na głowie piękne garnki , które dały dzieciom panie kucharki. Każdy kto przechodził obok lub do przedszkola podziwiał piękną rodzinkę bałwanków. Dzieci opowiadały wszystkim , że widziały jak bałwanek Tomek się do nich uśmiecha , był teraz bardzo szczęśliwy .
3.Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego opowiadania:
a) Skąd wziął się bałwanek w przedszkolu?
b) Dlaczego bałwanek był smutny?
c) Czy dzieci dotrzymały obietnicy?
d) Ile bałwanków zamieszkało w ogrodzie przedszkolnym?
e) Jakie są charakterystyczne cechy zimy?
4. Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej
Mróz maluje szybki ładnie.
Zawitała śnieżna pani.
Drogę nam zasypała
białymi płatkami?
- zima
Gdy panuje zima,
to on mocno trzyma.
Pokrywa wodę
zręcznie i szybko
lodową szybką?
- mróz
Zgadniesz treść zagadki
Gdy pomyślisz nieco:
Jakie białe gwiazdki
Zimą z nieba lecą?
- śnieg
5. Zabawa ruchowa "Kulig"
Dzieci przy piosence "Zima, zima" improwizują sannę. Poruszają się w różnych kierunkach sali, omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania się.
6. Zabawa rozwijająca logiczne myślenie "W bałwankowej rodzinie"
Dzieci wybierają spośród przygotowanych elementów z różnych pór roku te , które pasują do zimy . Dzieci nazywają je i doczepiają do szablonów bałwanków umieszczonych na tablicy
7. Improwizacja muzyczno - ruchowa "Wirujące śnieżynki" połączona z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż do przysiadu.
- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch (zmiana: zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni)
8. Zabawa słowna "Zimą lubię…" - dzieci logicznie kończą zdanie, podając swoje propozycje
9.Praca plastyczna „Bałwankowa rodzinka” – dzieci napełniają drobno pociętymi kawałkami białego papieru ( może to być papier z niszczarki) rękaw folii spożywczej ( do pieczenia). Nauczycielka formuje kule wiążąc sznurkiem w odpowiednich miejscach .Dzieci przyklejają guziczki , nos, miotłę i kapelusze .
10 Przeliczanie bałwanków, układanie ich wg wzrostu , porównywanie , szukanie podobieństw i różnic.itp.
11.Zorganizowanie wystawki prac .
Zobacz wszystkie wpisy
od Krystyna Sekuła
Wyślij wiadomość
do Krystyna Sekuła
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.