"Książka wychowuje"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Piasecka

Przyszło nam dzisiaj funkcjonować w świecie natłoku informacji, w świecie opanowanym przez obraz. Świat multimedialny zupełnie zdominował nasze życie i ma to niewątpliwie dużo zalet. Mamy nieograniczony dostęp do informacji, w ułamku sekundy możemy zdobyć odpowiedz na każde nurtujące nas pytanie. Informacji jest jednak  tak dużo, że nie jesteśmy w stanie ich przetworzyć, interesuje nas więc  przede wszystkim skrót. Przestajemy właściwie czytać, niemal lustrujemy tekst działając szybko. Mamy w domach włączone telewizory i dzięki temu dowiadujemy się o wszystkich ważnych wydarzeniach. Niestety  to dosięga także nasze dzieci. Dzieci chcąc nie chcąc, często bez naszej świadomości są świadkami  wydarzeń drastycznych. To bez wątpienia nie powinno mieć miejsca. Informacje, które przekazują nam media nie powinny docierać do naszych dzieci. Nie są odpowiednie  do ich wieku i wrażliwości. Powinniśmy nasze dzieci chronić jak najdłużej przed mediami. Niestety  już przedszkolaki spędzają czas przed komputerem czy telefonem komórkowym. Takie dzieci, które atrakcyjny, dynamiczny obraz dostają „ na tacy” trudno jest zainteresować książką, skłonić do przemyśleń. Przede wszystkim zaś odbiera się im  potrzebę bycia z drugim człowiekiem. Skoro w komputerze czy telefonie komórkowym mamy wszystko, są one w stanie zastąpić nam rzeczywisty kontakt z drugą osobą stronimy od niego. Standardem staje się już sytuacja gdy członkowie rodziny w jednym pomieszczeniu nie rozmawiają ze sobą, korzystają z telefonów komórkowych.

A przecież prawdziwą wartość daję spotkanie z drugim człowiekiem, jego bliskość to w taki sposób rodzi się zaufanie rozwija empatia. Taki  bliski kontakt dziecka z rodzicem jest niezbędny by dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, tym samy zapewniając dobry start w życie. Bądźmy więc ze sobą nie obok siebie. Wspaniałym sposobem na to jest właśnie obcowanie z książką. Wspólna lektura zbliża czytających, rozwija mowę, wyobraźnie, a także podstawowe wartości jak dobro przyjaźń, miłość. Wspólne czytanie dostarcza nieocenionych przeżyć, wzruszeń. To okazja do pogłębienia relacji między członkami rodziny. To świetna zabawa skłaniająca do przemyśleń. Książka to najlepszy sposób na rozwijanie wrażliwości i zdobycie wiedzy i poszerzanie języka.

Postępując zgodnie z ideą, czym skorupka za młodu nasiąknie zdecydowałyśmy się realizować w naszym przedszkolu projekt edukacyjny „Wychowanie przez czytanie”, którego celem jest: rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz pogłębienie relacji rodzic dziecko poprzez wspólnie obcowanie z książką.

Projekt obejmuje cykl spotkań z poetami, podczas których dzieci mają okazję poznać autora książki i dowiedzieć się o okoliczności jej powstania, zobaczyć np.: w jaki sposób powstawały ilustracje do książki. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczą w warsztatach plastyczno - artystycznych związanych  z tematyką książki. Z wielką ochotą zasiada się do lektury, jeśli zna się autora i  kulisy jej powstawania

Trwają też pracę nad własną książką przedszkolaków. Dzieci w grupach po kolei dopisują po fragmencie opowiadania. Wszyscy jesteśmy ciekawi, jaka lektura z tego powstanie.

Dodatkowo zadbałyśmy o wyposażenie przedszkolnej biblioteki w pozycje z listy "Cała Polska czyta dzieciom", książki pełne miłości i zrozumienia.

Mamy ogromną nadzieję, że  dzięki naszym działaniom książka stanie się ważnym elementem w życiu każdego przedszkolaka, realną przepustką do lepszego świata.

Anna Rynkiewicz

Ewa Omelaniuk