XXI Konkurs Ekologiczny pod hasłem: "Ziemia wyspa zielona"

Wydarzenie dodał(a) Barbara Kudelko

W dniu 25 listopada 2016 roku w Miejskim Przedszkolu nr 99 w Katowicach odbył się XXI Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem: „Ziemia wyspa zielona- ponieważ Ziemia opiekuje się nami, my zaopiekujemy się Ziemią” prowadzony przez przedszkolnego Ekoludka.

Cele konkursu:

·         prezentacja wiadomości i umiejętności zdobytych w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej przez zespoły dziecięce,

·         poszerzenie doświadczeń w zakresie upowszechniania wiedzy o zrównoważonym rozwoju,

·         uwrażliwienie dzieci na problemy ekologicznego stylu życia,

·         umożliwienie dzieciom pogłębiania zasad współdziałania w zespole oraz przeżywania radości wspólnego działania.

Organizacja konkursu:

·         organizatorem cyklicznie odbywającego się konkursu ekologicznego / 1 raz w roku, w miesiącu listopad/ jest Miejskie  Przedszkole nr 99 w Katowicach, ul. Józefa Płochy 6,

·         w konkursie biorą udział dzieci 5 - 6-letnie z przedszkoli znajdujących się w południowych dzielnicach Katowic /Ligota, Panewniki, Brynów, Zadole, Ochojec/,

·         konkurs odbywa się w godzinach dopołudniowych 10.00 – 12.00,

·         konkurs zostaje uświetniony występami dzieci z zespołu muzyczno-tanecznego LA-BA-DA oraz koła teatralnego „Teatrzyk za trzy grosze”, które to zespoły działają przy Miejskim Przedszkolu nr  99 w Katowicach,

·         organizator gwarantuje nagrody rzeczowe oraz dyplomy,

·         każdy uczestnik zostaje przyjęty do Ligi Ochrony Przyrody,

·         każde przedszkole biorące udział w konkursie otrzymuje pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Zasady uczestnictwa:

·         warunkiem uczestnictwa w konkursie jest informacja zwrotna na otrzymane zaproszenie oraz stawienie się i przystąpienie do zadań w dniu konkursu w MP 99,

·         każde przedszkole reprezentowane jest przez 3 osobowy zespół, któremu towarzyszy nauczyciel.

Informacje dodatkowe:

·         dzieci rozwiązują zadania o charakterze intelektualnym i czynnościowym. Zadania te wypływają z treści programowych obowiązujących w przedszkolu,

·         konkurs przewiduje około 10 zadań. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany liczby zadań w zależności od tempa ich rozwiązywania,

·         punkty przyznaje się zgodnie z programem konkursu za określone umiejętności i wiedzę,

·         wynik konkursu ustalany jest przez JURY. Do udziału w obradach Jury zaproszeni zostaną przedstawiciele: Nadleśnictwa Katowice, Zakonu Ojców Franciszkanów,

·         organizator prosi o przebranie dzieci zgodnie z tematyką konkursu,

·         organizator konkursu zastrzega sobie prawo do publikacji zdjęć.

Program konkursu:

1.      Powitanie piosenką w wykonaniu zespołu La Ba Da.

2.      "Las i jego mieszkańcy. Odpowiednie zachowania w lesie"-Zgaduj -zgadula rozwiazywanie zagadek przyrodniczych zamieszczonych na szyszkach . 1 pkt za każda dobrze rozwiązaną zagadkę.

3.      "Segreguj śmieci" – zagadki wyboru. 1 pkt za każdą rozwiązaną zagadkę.

4.      "Zjawiska atmosferyczne"- zagadki losowane z kropel deszczu. 1 pkt za każdą rozwiązaną zagadkę.

5.      Tak czy nie –zadania losowane na ptaszkach w karmniku. 1 pkt za każde rozwiązane zadanie.

6.      Zabawa ruchowa – "Głowa, ramiona...".

7.      "Spotkanie w lesie" - obejrzenie przedstawienia w wykonaniu dzieci z kółka teatralnego z MP nr 99.

8.      "Połącz odpad z odpowiednim pojemnikiem". 1 pkt za każde dobre rozwiązanie.

9.      "Woda i jej mieszkańcy" -zagadki ukryte pod kamieniami w stawie. 1 pkt za każde dobre rozwiązanie.

10.  "Czy wiesz?" – rozwiazywanie zagadek ukrytych w balonach. 1 pkt za każdą dobrą odpowiedź.

11.  "Coś z niczego" – wykonanie wspólnie z nauczycielem instrumentu muzycznego z udostępnionych surowców wtórnych. 1-3 pkt

12.  Ślubowanie Małych Strażników Przyrody – uczestników konkursu. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz legitymacji LOP.

od Barbara Kudelko

do Barbara Kudelko