"Dziś zabawy nadszedł czas, z dynią w kole raz po raz".

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ W RAMACH OBCHODÓW „ŚWIĘTA DYNI”.

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „DZIŚ ZABAWY NADSZEDŁ CZAS, Z DYNIĄ W KOLE RAZ PO RAZ”.
  2. TERMIN:  28.10.2016 r.
  3. MIEJSCE: SALA „MISIAKÓW” W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 11Z ODDIZŁAMI INTEGRACYJNYMI
    W PABIANICACH.
  4. ADRESACI:  DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP WIEKOWYCH Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
    W PABIANICACH.
  6. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: AGNIESZKA BAŚKO, MAŁGORZATA BOROWIEC I ANNA ŁUKASIK-FRĄTCZAK.
  7.  CELE WYDARZENIA:
  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez słuchanie utworów literatury dziecięcej i zabawy z nimi.
  • Doskonalenie  aktywności i wyobraźni twórczej poprzez prezentację różnorodnych sposobów  wykorzystania dyń w działalności plastyczno-technicznej.
  • Czerpanie radości ze wspólnego tworzenia dyniowych dzieł w ramach zorganizowanego rodzinnego konkursu.
  • Poznanie wartości odżywczych dyni podczas degustacji dyniowych placuszków.
  • Wytwarzanie radosnego nastroju oraz integracja dzieci z różnych grup wiekowych w trakcie wspólnej zabawy.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu i organizacji wydarzenia.
  2. Uzgodnienie podziału obowiązków przy realizacji wydarzenia.
  3. Zorganizowanie rodzinnego konkursu pt. „Dyniowe dzieło”.
  4. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz pomocy dydaktycznych.
  5. Przygotowanie plakatów informacyjnych o planowanych wydarzeniach oraz informacji do gazetki przedszkolnej „Figielek” i kroniki przedszkolnej.
  6. Zorganizowanie dyniowego przebrania dla jednej nauczycielki.
  7. Dekorowanie sali przeznaczonej na to wydarzenie przygotowanymi dyniowymi napisami, ilustracjami oraz wyeksponowanie zwycięskich prac konkursowych na stoliku.
  8. Zorganizowanie „dyniowego” poczęstunku poprzez degustowanie świeżo upieczonych dyniowych placuszków.
  9. Przygotowanie nagród i dyplomów dla uczestników konkursu (zakup nagród
    z funduszu rady rodziców).
  10. Przygotowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – sprzęt nagłaśniający, płyta
    z muzyką, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie zebranych przedszkolaków, przedstawienie honorowego gościa – Panią Dynię, za którą przebrała się nauczycielka oraz podanie celu spotkania, zwrócenie uwagi na istotę świętowania ważnych wydarzeń w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół.

2. Zaproszenie do wspólnego wysłuchania wiersza Marii Kownackiej pt. „Dynia”, ilustrowanego ruchem i przedstawiającego przygody pewnej zarozumiałej dyni w ramach Ogólnopolskiej Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Przewróciło się raz w głowie dyni, myśli, że jest gospodyni.
Rozparła się na zagonie i krzyczy:
- wszystkich was stąd wygonię!
Wygnała na dróżkę marchewkę , pietruszkę, cebulkę, buraczki wypędziła krzaczki.
Kapustę w bruzdę zepchnęła i  pod boki się ujęła.
Na zagonie się rozparła, nos do góry zadarła.
Nawet osty i pokrzywy patrzą na nią okiem krzywym!Czy ta dynia, proszę pana, była dobrze wychowana?.

3. „Bajkowe dynie” – oglądanie zdjęć przedstawiających dynie w roli karety w bajce o Kopciuszku oraz prezentacja dyniowych dzieł wykonanych przez rodziców wraz z naszymi przedszkolakami w ramach zorganizowanego konkursu.

4. „Zabawa z dynią” – wspólna zabawa ruchowo-naśladowcza na podstawie rymowanki:

Dynie małe, dynie duże, dynie w dole, dynie w górze.

Dynie z lewej, dynie z prawej, dynie kręcą się w zabawie.

5. „Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu pt. „Dyniowe dzieło”, wręczenie nagród i dyplomów, pozowanie do pamiątkowych zdjęć.

6. „Niespodzianka od Pani Dyni” – zabawa ruchowa przy piosence pt. „Bal u dyni” oraz wręczenie każdej grupie talerza z dyniowymi placuszkami przeznaczonymi na poczęstunek w klasie.

7. Uroczyste podziękowanie za wspaniałe świętowanie, pożegnanie, czynności porządkowe a klasie.

O p r a c o w a n o   w    z e s p o l e:

Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec, Anna Łukasik-Frątczak.

Pabianice, 28.10.2016 r.

od Agnieszka Baśko