Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Spotkanie z policjantem w Przedszkolu


Wydarzenie dodał(a) Malgorzata Kiper
ponad 9 lat temu, wyświetleń 40346


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Scenariusz spotkania z policjantem w  przedszkolu Publicznym we Wrzosowej

Temat zajęcia: „Zawód policjant – kto to taki?” – poznanie pracy policjanta i wykonywanych przez niego czynności, narzędzia i charakterystyczny ubiór.
 

Cele ogólne:

-  wzbudzanie zaufania do policjanta, jako osoby, której można zaufać,

-  gromadzenie słownictwa na temat związany z zawodem policjanta oraz dotyczący zasad ruchu drogowego,

-  uczestniczenie w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa, wynikających z pokazów, ze spotkań,

-  uświadamianie niebezpieczeństwa i zagrożeń związanych z ruchem drogowym,

-  uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia,

-  uatrakcyjnianie zajęć i omawianej tematyki.
 

Cele operacyjne:

-  potrafi bezpiecznie poruszać się i zachowywać na drodze,

-  wie, że zabawy w pobliżu jezdni są niebezpieczne,

-  wie, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia,

-  orientuje się, do koga należy zwrócić się o pomoc w sytuacji niebezpiecznej,

-  zna numery alarmowe, w tym policji,

-  aktywnie uczestniczy w spotkaniu z policjantem,

-  poznaje cechy charakterystyczne munduru policyjnego i wie, jakich akcesoriów używają policjanci.

 

Metody pracy:

-  rozmowa (słowna),

-  pokaz (oglądowa),

-  ćwiczenia praktyczne (czynna).

 

Formy pracy:

-  indywidualna,

-  zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

-  ilustracje dotyczące bezpieczeństwa na drodze,

-  mundur oraz akcesoria przyniesione prze policję,

-  magnetofon.

Przebieg spotkania

  1. Powitanie zaproszonych gości.
  2. Rozmowa policjantów z dziećmi na temat: „Czym się zajmuje pan policjant w pracy?”, „Co należy robić, aby być bezpiecznym?”:
    • rozmowa o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze (wykorzystanie ilustracji)
    • zapoznanie dzieci z mundurem i akcesoriami policjanta, omówienie ich przeznaczenia,
    • pokaz specjalistycznych elementów umundurowania policjanta,
    • rozmowa o pracy policjanta (kierowanie ruchem; czuwanie nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, szczególnie w obrębie przedszkoli; zabezpieczenie ruchu ulicznego podczas imprez sportowych; ściganie przestępców),
    • dyskusja – zadawanie pytań przez dzieci policjantom.
     
  3. Zabawa ruchowa z policjantem pt. „Policjant kieruje ruchem drogowym”.
     
  4. Prezentacja krótkiego programu artystycznego w wykonaniu dzieci z grupy 6-latków piosenka „Uwaga – czerwone światło”, wiersz B. Szelągowskiej „Znaki drogowe”.

    Zabawa „Tak czy nie?”- policjant zadaje pytania dotyczące przekazanych treści. Gdy zdanie jest prawdziwe dzieci głośno mówią TAK, gdy błędne – NIE.
    Zabawa „Tak czy nie” (chusty zielone i czerwone, po trzy osoby z każdej grupy)-Przedstawianie różnych sytuacji dzieciom, których zadaniem jest prawidłowa ich ocena.
    • Pewien pan na spacerze ze swoim psem podchodzi do ciebie i mówi: „Pewnie lubisz psy. Mam w domu kilka szczeniaczków. Chodź, pobawisz się z nimi i dam ci jednego”.
    • Biegniesz do domu chodnikiem w pobliżu drogi. Samochód zatrzymuje się koło ciebie i kierowca proponuje, że cię podwiezie.
    • Uśmiechnięta pani woła cię po imieniu i prosi, żebyś ją zaprowadził do swojego domu. Twoja mama zapomniała bardzo ważnych dokumentów, ma je w szufladzie, a ta pani jej zaniesie.
    • Uprzejma pani podchodzi do ciebie na podwórku. Uśmiecha się i mówi, że jest koleżanką mamy z pracy i że mama ją przysłała po ciebie. „Chodź, musimy się bardzo śpieszyć”.
    • Miły pan podchodzi do Ciebie i mówi: „Lubisz cukierki czekoladowe? Poczęstuj się”.
    Zabawa „Test” (karteczki z cyframi 1,2,3; trzy osoby z każdej grupy)
    Sprawdzający, czy są przygotowane do uniknięcia niebezpieczeństw, które im grożą ze strony dorosłych. Wybór właściwego zachowania.
    • Co robisz z kluczem od mieszkania, kiedy wychodzisz na podwórko?
    – chowam pod wycieraczkę, tam go nikt nie znajdzie,
    – wieszam na szyi, żeby go nie zgubić,
    – wkładam głęboko do kieszeni, zapinam ją, żeby nie wypadł i nikt go nie widział.
    • Jesteś sam w domu. Do domu puka pan, który mówi, że jest ze spółdzielni. Co robisz?
    – wpuszczam go,
    – zakładam łańcuch i proszę, aby pokazał legitymację,
    – mówię, żeby przyszedł za chwilę, kiedy będą rodzice.
    • Miły pan zagaduje cię na podwórku i proponuje, że da ci kilka „superfajnych” gier komputerowych. Co robisz?
    – idziesz z nim, żeby zobaczyć te gry,
    – mówisz, gdzie mieszkasz i zapraszasz pana do domu,
    – mówisz, by najpierw omówił to z rodzicami i odchodzisz.
    Zabawa ruchowa „Chodzimy po chodniku” - uświadomienie dzieciom, że chodzimy prawą stroną chodnika. 
    Dzieci spacerują po sali powtarzając wierszyk:
    „Po chodniku z wielką wprawą,
    wędrujemy stroną prawą”
    Na sygnał gwizdka zatrzymują się nieruchomo zastygając.

    Zabawa „Kot w worku”- prowadzące mają w worku różne przedmioty- bezpieczne i niebezpieczne (zapałki, zapalniczka, wykałaczka, śrubokręt, nóż...).

    Chętne dziecko z zamkniętymi oczami rozpoznaje przedmiot i go nazywa.
    „Chodzi kotek po kółeczku,
    obie łapki ma w woreczku,

    Zabawa „Dziwne numery”- utrwalenie numerów alarmowych (997/998/999), dopasowanie numerów do fotografii.

    w worek wpadło coś dziwnego,
    co to? Co to jest takiego?”
     
  5. Podsumowanie wiadomości i podziękowanie policjantom za przybycie do przedszkola. Wręczenie pamiątki zrobionej przez dzieci oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia.
  6. Pożegnanie zaproszonych gości.

Małgorzata Kiper i Magdalena Mościńska - Ciejpa


Zobacz wszystkie wpisy
od Malgorzata Kiper



Wyślij wiadomość
do Malgorzata Kiper

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Malgorzata Kiper