Pedagogika Planu Daltońskiego w Żabkach

Wydarzenie dodał(a) Anna Pederska

W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęłam wdrażanie w mojej grupie „Żabek” koncepcję planu daltońskiego. Zgodnie z założeniami edukacji daltońskiej ogromną rolę w procesie nauczania stanowi wizualizacja, co pozwala dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady obowiązujące w grupie. Najpierw zapoznałam dzieci z kolorami, potem przypisałam każdemu z dni tygodnia określony kolor. Codziennie po obiedzie, wspólnie na przygotowanej tablicy „Super Przedszkolaka”, obok swojego imienia i nazwiska pod dniem tygodnia przyczepiamy „buźki” adekwatne do  zachowania. Na początku trzeba było dzieciom o tym przypominać, obecnie same się kontrolują, upominając tych, którzy nie przestrzegają zawartych umów. Dzieci wiedząc, że na wytrwałych w piątek czeka nagroda, odliczają kolejne dni do końca tygodnia. Dzięki temu utrwalają nazwy dni tygodnia i stosują określenia czasu: wczoraj, dzisiaj, jutro, za 2 dni itp. Z niecierpliwością odliczają dni do piątku, ponieważ piątek jest dniem, kiedy „Żabki” mogą przynosić zabawki do przedszkola. Młodsze średniaki same próbują się już kontrolować, kiedy zwracają uwagę innym kolegom, że dziś nie można przynosić zabawek, bo dzisiaj nie jest piątek – dzień żółty. Kolejnym elementem wizualizacji, który wprowadziłam w naszej grupie, jest „Kalendarz Urodzin”. Tradycją są już obchodzone w naszej grupie urodziny. Dzieci w dniu swoich urodzin przynoszą do przedszkola słodycze, którymi częstują wszystkie dzieci. Solenizantowi  śpiewamy "100 lat", składamy życzenia wkładamy czapeczkę urodzinową, w której paraduje cały dzień i przygotowujemy dla niego rysunki. Kalendarz urodzin daje dzieciom możliwość samodzielnego śledzenia, kto w jakim czasie obchodzi urodziny. Jednocześnie dzieci utrwalają w ten sposób kolejne pory roku oraz nazwy miesięcy przypadające na daną porę roku. Chcąc zmotywować dzieci do nauki odpowiedzialności planuję w II półroczu wprowadzić w naszej grupie  „Dyżury”. Najpierw przy posiłkach. Do każdego dyżuru wyznaczać będę dwoje dzieci. Podczas dyżuru przy posiłkach dzieci będą pomagać przy nakrywaniu do stołu – rozkładają talerzyki, sztućce. Plan daltoński umożliwia dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości dziecka, wdraża dziecko do polegania na sobie, budzi jego inicjatywę i samodzielność zarówno w działaniu jak i myśleniu, ponadto wyrabia poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, dlatego jest popularny w pracy z dziećmi.

od Anna Pederska

do Anna Pederska