IV Festiwal Przedszkolnych Talentów Chełm 2016

IV FESTIWAL  PRZEDSZKOLNYCH  TALENTÓW

„Potrzebujemy korzeni,

aby urosły nam skrzydła”

To motto przewodnie IV Festiwalu Przedszkolnych Talentów, który odbył się w dniach 18 - 19.05.2016 r . Organizatorzy tego przedsięwzięcia: Przedszkole Miejskie nr 8 oraz PWSZ w Chełmie, skupili się w tym roku na promocji działań odnoszących się do wprowadzania dzieci w świat tradycji i kultury narodowej. Bardzo istotnym elementem edukacji najmłodszych jest wykorzystywanie sztuki ludowej do kształtowania postaw patriotycznych, społecznych, uczenie szacunku dla kunsztu twórców, docenianie estetyki i piękna ich dzieł. Wszak nasze dziedzictwo kulturowe to fundament tożsamości narodowej, korzenie, dzięki którym wyrastają nam skrzydła.

Podczas pierwszego dnia festiwalu, który obywał się w gościnnym Instytucie  Neofilologii PWSZ, zaprezentowały się na scenie przedszkolne talenty w programie „na ludową nutę”. Ponadto uczestniczy mogli obejrzeć występ Zespołu Ziemi Chełmskiej „Murawina” oraz studentek III roku Pedagogiki w przyśpiewkach ludowych, które porwały całą widownię do zabawy i tańca. Atrakcją były warsztaty z twórcami ludowymi: garncarzem, koronkarkami, mincerzem, pszczelarzem oraz wycinanie serwetek pod okiem studentek i artysty plastyka. Festiwalowi towarzyszyła wystawa praz plastycznych uzdolnionych przedszkolaków, których zainspirowała sztuka ludowa. Wszyscy mali artyści otrzymali drobne upominki oraz medale, które podobnie jak stylowe puchary dla przedszkoli, wykonał garncarz - pan Sebastian Kozłowski. Dzieci i dorośli skorzystali ze słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice z Przedszkola Miejskiego nr 8 oraz uczniowie Zespołu Szkół  Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.

Wszystkimi grupami przedszkolnymi z 14 placówek miejskich i niepublicznych opiekowali się studenci z II roku Pedagogiki PWSZ Chełm.

19.05.2016 to Dzień Młodego Naukowca w Centrum Lotniczym PWSZ w Depułtyczach. Zaproszone grupy z przedszkoli i szkół mogły uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez chełmską sieć KMO ( kluby: „Pchełki”  PM 8, „Eksperci” PM 10, „Mali Odkrywcy” PM 5, „Molekułki” PM 11, „Łasuchy” PM 12) oraz gości KMO „Chemicy” z Zespołu Szkół w Siennicy Nadolnej. Mali naukowcy zaciekawili swoich kolegów eksperymentami z wodą, magicznymi płynami, nie zabrakło efektownych wybuchów i rozbłysków. Te proste doświadczenia wprowadziły najmłodszych w świat skomplikowanej fizyki i chemii. Klubowicze doskonale poradzili sobie z objaśnianiem niezwykłych zjawisk i zachęcili do wspólnego doświadczania i odkrywania. Ponadto działały warsztaty „Instrumenty” trenów KMO Centrum Nauki Kopernik, „Ogień” Akademii Młodych Naukowców oraz  edukacyjna ścieżka zmysłów przygotowana przez Nadleśnictwo Chełm. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się laboratoria Centrum Studiów Inżynierskich: cięcie wodą, rozprężanie i ściskanie materiałów, miecze świetlne, kruszenie betonu. W laboratorium badań środowiskowych można było obejrzeć kamerę termowizyjną, rentgen, robota przemysłowego, wycinarkę laserową, przyjrzeć się pracy silnika oraz wykonać eksperymenty chemiczne. W hangarach i na płycie lotniska mechanicy i piloci prezentowali samoloty oraz tunel aerodynamiczny. Dzieci podziwiały starty i lądowania turystycznych  awionetek. Tego dnia pracownicy naukowi oraz studenci Wydziału Mechaniki, Budownictwa, Pilotażu byli ekspertami dla małych naukowców, dzielili się swoją wiedzą i pasją.

Studenci Wydziału Pedagogiki opiekowali się przybyłymi grupami. W Dniu Młodego Naukowca wzięło udział ponad 300 dzieci i młodzieży z Chełma.

Wszyscy uczestnicy korzystali także z dmuchanego placu zabaw oraz popcornu. Każdy Klub Młodego Odkrywcy otrzymał upominki ufundowane przez MAC-Wydawnictwo oraz Fundację Forum Kobiet Dzieciom Cemex. Ponadto klubowiczei ich opiekunowie, studenci otrzymali dyplomy z Centrum Nauki Kopernik oraz pamiątkowe medale, drobne upominki od PWSZ Chełm.

Organizatorzy zaprosili na kolejny V Festiwal Przedszkolnych Talentów oraz na IV Festiwal KMO Polski Wschodniej.

Relację przygotowała Barbara Foryt

– opiekun KMO „Pchełki”, pomysłodawca festiwalu.

od Barbara Foryt

do Barbara Foryt