"Światowy Dzień Zdrowia" w PM nr 11 w Pabianicach.

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI WARSZTATÓW DLA PRZEDSZKOLAKÓW DOTYCZĄCYCH UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
ZWIĄZANYCH Z OBCHODAMI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

1. TYTUŁ WARSZTATÓW:  „W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH”.
  2. TERMIN:  07. 04. 2016 r.
  3. MIEJSCE: PRZEDSZKOLNA JADALNIA.
  4. ADRESACI:  DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP WIEKOWYCH
    Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11
    Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI WE WSPÓŁPRACY
    Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI FALCK PABIANICE.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WARSZTATÓW: AGNIESZKA BAŚKO I KATARZYNA WOTA-MAGDZIARZ.
  7. CELE WARSZTATÓW:

Ø  Upowszechnianie wśród dzieci wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i jej znaczenia w ratowaniu życia ludzkiego.

Ø  Kształtowanie właściwych postaw w sytuacji zagrożenia oraz gotowości niesienia pomocy poszkodowanym.

Ø  Przełamywanie lęku przed kontaktem z lekarzami i ratownikami medycznymi.

Ø  Nabywanie umiejętności wzywania pogotowia ratunkowego i informowania służb ratowniczych o danej sytuacji.

Ø  Przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności ratowniczych.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE WARSZTATY:

1.      Ustalenie terminu i przebiegu warsztatów, włączenie się do światowych obchodów dnia zdrowia.

2.      Nawiązanie współpracy z ratownikami medycznymi Falck Pabianice.

3.     Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych pomocy dydaktycznych (pismo z prośbą o zorganizowanie warsztatów, scenariusz, ilustracje dotyczące sposobów dbania o zdrowie, dyplomy, malowanki, notatka do gazety
i kroniki).

4.      Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców o planowanych warsztatach.

5.      Przygotowanie sprzętu nagłaśniającego oraz oprawy muzycznej i fotograficznej – płyta z muzyką, magnetofon, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WARSZTATÓW:

1.      Powitanie wszystkich dzieci oraz przedstawienie zaproszonych gości.

2.      Wspólne rozwiązanie zagadki o zdrowiu wraz z przybliżeniem celu i tematyki warsztatów.

W jaki sposób o nie trzeba dbać, by nie chorować

wszyscy dobrze wiemy,

Lecz kiedy ono troszkę się popsuje i lekarstwa trzeba brać

do lekarza o poradę od razu idziemy. (zdrowie)

3.      „W jaki sposób należy dbać o zdrowie?” – podawanie propozycji przez chętne dzieci dotyczących sposobów dbania o zdrowie, na podstawie własnych doświadczeń oraz ilustracji tematycznych. Wyjaśnienie znaczenia zdrowia w prawidłowym funkcjonowaniu dzieci i osób dorosłych, nawiązanie do obchodów Światowego Dnia Zdrowia.

4.      „Ruch to zdrowie” – zabawa ruchowo - naśladowcza przy piosence pt. „Gimnastyczny blues”.

5.      „Kto nam pomaga dbać o zdrowie?” – zapoznanie z zadaniami ratownika medycznego i lekarza, podawanie przykładów sytuacji, w których ich pomoc jest niezbędna. Oglądanie sprzętów medycznych służących ratownikom do ratowania ludzi, wyjaśnienie ich znaczenia oraz sposobów korzystania z nich.

6.      „Mali ratownicy” – omawianie przez ratowników medycznych sposobów udzielania pierwszej pomocy, wykonywanie ćwiczeń przez chętne dzieci na misiu, przenoszenie dzieci i misia na noszach, prezentacja układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej – bocznej ustalonej, układanie chętnych dzieci w tej pozycji przez inne dzieci, oglądanie zawartości torby medycznej i omówienie jej przeznaczenia.

7.      „Na ratunek – pogotowie” – przypomnienie numeru alarmowego do pogotowia ratunkowego oraz informacji, jakie należy udzielić w chwili zgłoszenia się dyspozytora, oglądanie radiostacji oraz poznanie zasady jej działania poprzez prowadzenie przez nią rozmowy polegającej na przyjmowaniu zgłoszenia.

8.       Podziękowanie za udział w zajęciach dzieciom oraz gościom, wręczenie przygotowanych „Dyplomów dla małych ratowników” oraz malowanek przedstawiających karetki ratunkowe, pożegnanie, czynności porządkowe w jadalni.

Pabianice, 07.04.2016 r.

Opracowanie: