"Święto Białego Ząbka" w PM Nr 11 w Pabianicach

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ

W RAMACH OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA JAMY USTNEJ.

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „ZDROWE ZĄBKI MAMY, BO O NIE PIĘKNIE DBAMY”.
  2. TERMIN:  21.03.2016 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY VII.
  4. ADRESACI:  DZIECI Z GRUPY VII „KOTKI” – 3 - LATKI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA VII „KOTKI” Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
    W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: AGNIESZKA BAŚKO.
  7. CELE WYDARZENIA:
  • rozumienie potrzeby dbania o zęby i leczenia ich oraz przełamywanie lęków i barier przed wizytą u stomatologa,
  • kształtowanie nawyków higienicznych poprzez zapoznanie z podstawowymi zasadami dbania o zęby oraz wdrażanie do ich prawidłowego i systematycznego szczotkowania,
  • wzbogacenie wiedzy dzieci na temat odpowiednich nawyków żywieniowych, mających wpływ na zdrowie jamy ustnej i zębów,
  • integrowanie dzieci podczas wspólnej zabawy oraz zwracanie uwagi na przestrzegane przyjętych zasad w trakcie podejmowanych działań,
  • doskonalenie  aktywności ruchowej,  muzycznej i plastycznej oraz umiejętności słuchania i wypowiadania się.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1.      Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia, włączenie się do światowych obchodów Dnia Zdrowia Jamy Ustnej poprzez wyszukiwanie informacji na temat tego wydarzenia.

2.      „Z wizytą u stomatologa” – zorganizowanie wycieczki do pobliskiego gabinetu stomatologicznego, gdzie podczas rozmowy z panią stomatolog dzieci dowidziały się wielu ciekawych informacji na temat sposobów czyszczenia jamy ustnej. Na przygotowanym powiększonym modelu szczęki górnej i dolnej, przedszkolaki ćwiczyły prawidłowe ruchy szczoteczką na powierzchni zębów.  Następnie każdy przedszkolak mógł wcielić się w rolę dentysty i używając narzędzi stomatologicznych oglądać ząbki swoich kolegów i koleżanek.

3.      Przygotowanie pracy plastycznej do konkursu „Dbaj o zęby” zorganizowanego przez Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed w Zamościu.

4.      Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych pomocy dydaktycznych (scenariusz, odznaki, naklejki, ulotki edukacyjne, opaski, przybory toaletowe do higieny jamy ustnej, kartony i kleje, biała pasta do zębów, szablony zdrowego i chorego ząbka, kontur ząbka do malowania, notatka do gazety i kroniki).

5.      Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców o planowanym wydarzeniu.

6.      Zorganizowanie białych ubrań dla dzieci i nauczycielki.

7.      Przygotowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – płyta z muzyką, magnetofon, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1.      Powitanie dzieci ubranych na biało wesołą rymowanką: Kto o ząbki swoje dba, niech robi to, co ja. wręczenie dzieciom opasek z białym ząbkiem i zaproszenie do aktywnego udziału w proponowanych zabawach.

2.      „Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej” - podanie celu spotkania i informacji o włączeniu się grupy w obchody tego święta na całym świecie, wskazywanie, gdzie dzieci mają jamę ustną i co się w niej znajduje.

3.      Wysłuchanie wiersza pt. „Ząbek” Elwiry Wesolińskiej (załącznik 1) połączone
z rozmową dotyczącą jego treści, kierowaną pytaniami nauczycielki.

- Kto był bohaterem wiersza? Jaka przygoda spotkała zajączka? Kto udzielił pomocy
  zajączkowi? W jaki sposób pan dentysta wyleczył ząbek zajączka?

4.      „Jakie mamy ząbki?” – prezentacja ilustracji tematycznej z podziałem na okresy wyrzynania się zębów u dzieci, oglądanie własnych ząbków w lusterku.

5.      „Ząbki” - zabawa ruchowo-naśladowcza przy muzyce. Na przerwie w muzyce dzieci pokazują ruchem i gestem, w jaki sposób zachowywał się zajączek, kiedy bolał go chory, popsuty ząbek, natomiast w trakcie muzyki dzieci wesoło poruszają się po sali, ponieważ ząbki zajączka są czyste i  zdrowe.

6.      „W jaki sposób należy dbać o zęby?” – swobodne wypowiedzi dzieci oparte o ilustracje i własne doświadczenia, połączone z przypomnieniem wiadomości uzyskanych podczas spotkania ze stomatologiem (m.in. etapy szczotkowania zębów).

7.      „Chory i zdrowy ząbek” – zabawa dydaktyczna – dzielenie obrazków na te, które pomagają nam dbać o zęby i te, które nam je psują, przyklejanie obrazków na szablonach zębów, prezentacja plakatów na wystawie.

8.      „Szczotka, pasta” – oglądanie przyborów toaletowych służących dbaniu o higienę jamy ustnej, recytacja krótkiej rymowanki przypominającej dzieciom o dbaniu o zęby (załącznik 2) oraz zabawa ruchowo-naśladowcza przy piosence z repertuaru zespołu „Fasolki”.

9.      „Biały ząbek” – działalność plastyczna – wypełnianie konturu zęba białą pastą do zębów, przyklejenie naklejki symbolizującej zdrowe ząbki.

10.  Podsumowanie zajęć, przypomnienie o regularnym szczotkowaniu zębów, wręczenie odznak „Przyjaciela białego ząbka” oraz drobnych upominków.

11.  Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, ewaluacja poprzez wkładanie białych i czarnych ząbków do koszyczka, pożegnanie, czynności porządkowe w sali.

Pabianice, dn. 21.03.2016 r.

Opracowanie:
Agnieszka Baśko