🍩 Słodkie promocje i prezent – tylko do 15 lutego! Sprawdź

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Szkoleniowa Środa
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

"Świąteczne kolędowanie" - bożonarodzeniowe zajęcia z rodzicami.

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko ponad 10 lat temu · 8224 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora
Bliżej Przedszkola

Scenariusz bożonarodzeniowych zajęć integracyjnych z rodzicami przeprowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi
w Pabianicach.

Temat tygodniowy: „Nadchodzą święta”.

Temat zajęć: „Świąteczne kolędowanie”.

Termin: 17. 12. 2015 r.

Grupa: VII „Kotki”.

Wiek dzieci: 3 – latki.

Miejsce: sala gimnastyczna.

Osoby prowadzące: Agnieszka Baśko i Anna Dyniak.

Cele:

- Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych wraz z czerpaniem radości
z powodu zbliżających się świąt.

- Wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym poprzez czynne uczestnictwo bliskich osób we wspólnej zabawie.

- Organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystywaniu i prezentacji zdobytych sprawności i umiejętności.

Przewidywane efekty:

Dziecko:

- Wie, w jaki sposób należy zachować się podczas zajęć.

- Przełamuje nieśmiałość i tremę związaną z występem przed publicznością.

- Potrafi zaprezentować wiersz, a także zaśpiewać i zilustrować ruchem przygotowane świąteczne piosenki.

- Próbuje rozwiązywać zagadki o tematyce świątecznej.

- Wie, jakie postacie związane są z szopką bożonarodzeniową i potrafi wybrać je spośród innych.

- Dzieli się opłatkiem z najbliższymi i składa proste życzenia.

- Bierze czynny udział w proponowanych zabawach ruchowych.

Rodzic:

- Podejmuje aktywność zabawowo-zadaniową wspólnie z dzieckiem.

- Integruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym.

Metody:

- Aktywizujące: swobodnej ekspresji muzycznej, ruchowej oraz burzy mózgów i pedagogiki
zabawy.

- Czynne: zadań stawianych do wykonania.

- Słowne: zagadki, wiersz i piosenki.

Formy:

Zbiorowa, indywidualna, jednolita.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:

Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi
i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
- Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu;

- Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych);

- Wie, jak należy się zachować na uroczystościach;
- Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach.

Pomoce/środki dydaktyczne:

Zimowo – świąteczna dekoracja sali, papierowa gwiazdka, świąteczne zagadki, skarpety mikołajowe wraz ze słodyczami, postacie związane z szopką bożonarodzeniową, kartonowa szopka umieszczona na tablicy, obrazki przedstawiające zabawki, opłatek, płyty z muzyką do zabaw oraz kolędami, magnetofon, aparat fotograficzny.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie dzieci oraz zaproszonych gości, podanie celu spotkania, wprowadzenie
    w świąteczną atmosferę.
  2. Zaproszenie do obejrzenia występów dzieci przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wspólne śpiewanie piosenek pt. „Mikołaj jedzie samochodem” i „Ding dong spadł już śnieg” oraz recytacja wiersza pt. „Mikołaj” wraz z ich ilustracją ruchową.
  3. „Wędrująca gwiazdka” – zabawa integracyjna. Rodzic wspólnie z dzieckiem ustala
    i prezentuje skojarzenia dotyczące Świąt Bożego Narodzenia w chwili posiadania
    w rękach magicznej gwiazdki.
  4. „Świąteczne wiadomości od Mikołaja” – rozwiązywanie zagadek słownych. Dziecko podchodzi do wybranej przez siebie skarpety mikołajowej, odnajduje schowaną w niej wiadomość w postaci zagadki, przekazuje rodzicowi, który ją czyta
    i wspólnie z dzieckiem podaje odpowiedź. Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci
    i rodzice częstują się małymi mikołajkami z czekolady.
  5. „Siedem reniferów” – zabawa ruchowa przy muzyce.
  6. „Szopka” – zabawa dydaktyczna. Dzieci kolejno losują obrazki, rozpoznają
    i nazywają postacie na nich przedstawione, określają, czy dana postać była w szopce bożonarodzeniowej czy nie, jeśli była przyklejają ją do szablonu szopki, jeśli nie wkładają do przygotowanego koszyczka.
  7. „Przybieżeli do Betlejem” – wspólne śpiewanie kolędy wraz z ruchową interpretacją treści.
  8. Rozdanie opłatków dzieciom i zaproszonym gościom, symboliczne przełamywanie się nim połączone ze składaniem sobie świątecznych życzeń.
  9. Podsumowanie zajęcia, ewaluacja oraz podziękowanie obecnym gościom za udział w zajęciach.
  10. Czynności porządkowe w sali gimnastycznej.

Pabianice, dn. 17. 12. 2015 r. O p r a c o w a n i e:

………………………………………

………………………………………

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do Agnieszka Baśko

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera