"Bądź widoczny, bądź bezpieczny" - spotkanie w PM Nr 11 w Pabianicac

DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI W RUCHU DROGOWYM PRZEPROWADZONE

OD WRZEŚNIA DO GRUDNIA 2015 R
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
W PABIANICACH, W RAMACH PROGRAMU ZAJĘĆ DODATKOWYCH „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK – MĄDRY PRZEDSZKOLAK”.

1.      TYTUŁ  SPOTKANIA: „BĄDŹ WIDOCZNY, BĄDŹ BEZPIECZNY”.

2.      TERMIN: 7. 12. 2105 R.

3.      MIEJSCE: KLASA GRUPY  IV „MISIAKI”.

4.      ADRESACI: DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11.

5.      ORGANIZATOR/GOSPODARZ: NAUCZYCIELKA Z GRUPY VII „KOTKI” – AGNIESZKA BAŚKO WE WSPÓŁPRACY Z DYREKTOREM – KATARZYNĄ BARASIŃSKĄ.

6.      OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG SPOTKANIA: AGNIESZKA BAŚKO.

1. CELE SPOTKANIA:

·               Poprawa bezpieczeństwa na drodze poprzez popularyzację noszenia
                        odblasków od najmłodszych lat.

·               Uświadomienie konieczności i ważności noszenia odblasków.

·               Zaopatrzenie w znaczki odblaskowe wszystkie przedszkolaki.

·               Promowanie i utrwalanie prawidłowych zachowań i zasad
                                   bezpiecznego poruszania się po drodze.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1.      Ustalenie terminu i przebiegu spotkania.

2.      Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych.

3.      Przygotowanie informacji dla rodziców o planowanym spotkaniu oraz krótkiej notatki do prasy i kroniki.

4.      Nawiązanie współpracy z firmą „Kando plus” w celu wykonania znaczków odblaskowych dla dzieci według zwycięskiego projektu konkursowego.

5.      Pakowanie znaczków odblaskowych dla każdej grupy w kolorowe pudełeczka.

6.      Przygotowanie oprawy muzycznej oraz fotograficznej – magnetofon, płyta z muzyką
i aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1.      Powitanie zebranych przedszkolaków, podanie celu spotkania, zaprezentowanie myśli przewodniej „Przedszkolaki z 11 o bezpieczeństwo swoje dbają, bo kolorowe odblaski chętnie zakładają”.

2.      „W jaki sposób dzieci dbają o swoje bezpieczeństwo na drodze” – swobodne wypowiedzi chętnych przedszkolaków, wybranie najbardziej trafnych odpowiedzi
i podsumowanie ich przez nauczycielkę.

3.      Przypomnienie działań profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa, które miały miejsce do tej pory w naszym przedszkolu:

·         Zajęcia o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię na pasach lub przy sygnalizacji świetlnej przeprowadzone przez nauczycielkę A. Baśko.

·         Kontrola prawidłowego przewożenia dzieci w fotelikach zorganizowana przy współpracy z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.

·         Zajęcia na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przeprowadzone przez p. komisarz Joannę Szczęsny z KPP w Pabianicach.

·       Zorganizowanie rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Chcę być widoczny, bo chcę być bezpieczny”, pod honorowym patronatem KPP w Pabianicach, w ramach którego powstał zwycięski projekt znaczka odblaskowego – „łapki”.

4.      „Czerwone – stop, zielone – jedź” – zabawa ruchowa przy piosence
pt. „Przepisowy ruch drogowy”.

5.       „Widoczni na drodze” – wysłuchanie wiersza autorstwa nauczycielki A. Baśko (załącznik nr 1) i krótka jego analiza dotycząca roli, jaką odgrywają znaczki odblaskowe używane przez pieszych lub rowerzystów podczas poruszania się ich po drogach.

6.       „Jak działają odblaski?” – oglądanie różnych zgromadzonych elementów odblaskowych (znaczki, opaski, kamizelki), wyjaśnienie dzieciom zasady działania odblasków i zademonstrowanie ich świecenia przy pomocy latarki, przypinanie odblasków w rożnych miejscach ubrania wybranego dziecka i obserwowanie ich widoczności.

7.      „Nasz przedszkolny znaczek” – przypomnienie wyglądu projektu znaczka odblaskowego, który wykonała Tereska Blaskova z mamą w ramach rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Chcę być widoczny, bo chcę być bezpieczny”
i zaprezentowanie wykonanych na jego podstawie odblasków dla dzieci.

8.      „Noś odblaski” – wręczanie przy piosence wszystkim grupom pudełeczek
z odblaskami i zwrócenie się z prośbą do nauczycielek o rozprowadzenie ich wśród dzieci w swoich grupach oraz poinformowanie rodziców o konieczności przypięcia znaczków do kurtek dzieci.

9.      Podziękowanie za udział w spotkaniu, pożegnanie.

Pabianice, dn. 07. 12. 2015 r.

O p r a c o w a n i e:

……………………………………….

Załącznik nr 1 – wiersz pt. „Widoczni na drodze” – autor Agnieszka Baśko

Każde dziecko o tym wie, jak po drodze chodzi się.

Tutaj nie ma wygłupiania i zbędnego też gadania.

Światła, pasy to podstawa, wtedy prosta jest to sprawa.

Lecz pamiętaj, kiedy ciemno jest na dworze,

To wypadek łatwo przytrafić Ci się może.

Jednak kto kolorowe odblaski ma,

To o bezpieczeństwo swoje dba.

Błyszczą z przodu, błyszczą z tyłu,

Światełkiem mrugają

I swym blaskiem kierowców wesoło pozdrawiają.

Czy przy kurtce, czy plecaku,

Noś odblaski nieboraku.

Bo kto bezpiecznym pragnie być,

Musi na drodze widocznym być.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko