Gnieźnieńscy "Mali Polanie" teatralnie

Wydarzenie dodał(a) Dąbrówka Langner

W dniach 7-8 maja 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury  w Gnieźnie odbył się  IX Przegląd Małych Form Teatralnych – w tym roku  pt. „Witaj przygodo”. Organizatorem przeglądu było Przedszkole nr 8 „Mali Polanie” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent miasta Gniezna p. Tomasz Budasz. Patronat medialny zapewniły: Radio Plus oraz Głos Wielkopolski. Na zaproszenie do przeglądu odpowiedziały zarówno przedszkola publiczne, jak i prywatne.
Celami przeglądu były: integracja środowisk przedszkolnych poprzez stworzenie możliwości zaprezentowania działalności i dorobku artystycznego małych wychowanków; poszerzenie doświadczeń osobistych dzieci w kontakcie ze sztuką - rozwój ich wyobraźni, postaw twórczych, pobudzenie naturalnej ekspresji, rozwój wrażliwości artystycznej i wzbudzanie radości oraz pozytywnych doświadczeń podczas występów publicznych (przełamywanie strachu przed występem publicznym); zachęcanie do zabaw teatralnych w przedszkolach oraz wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami  zainteresowanymi rozwijaniem umiejętności aktorskich dzieci z różnych placówek.
Mali aktorzy zaprezentowali na scenie różnorodny repertuar. Publiczność miała okazję odbyć podróż dookoła świata; obserwowała przygody dzieci na lądzie i na morzu,  poznawała egzotyczne kraje, napotkała na swej drodze  Babę Jagę z bolącym zębem, rozwijała swoją świadomość ekologiczną. Dzieci pięknie operowały słowem, uatrakcyjniały występy pięknymi piosenkami. Mieliśmy możliwość podziwiać młodych aktorów, którzy zmierzyli się z bardzo trudną sztuką pantomimy. Wszyscy uczestnicy przeglądu oraz publiczność czerpali wiele radości i zadowolenia ze spotkania z dziecięcym teatrem.
Występy przedszkolnych artystów oceniało jury w składzie: p. Tomasz Szymański – reżyser, były dyrektor Teatru im. Al. Fredry w Gnieźnie, p. Małgorzata Walendowska – Zamiar – dyrektor Przedszkola nr 8 „Mali Polanie” oraz p. Maria Ruminiecka – nauczyciel logopeda. Przewodniczący jury w swoim podsumowaniu Przeglądu zwrócił uwagę na wysoki poziom zaprezentowanych inscenizacji. Komisja postanowiła  przyznać wszystkim występującym równorzędne wyróżnienia.
„Mali Polanie” już teraz zapraszają na jubileuszowy X Przegląd Małych Form Teatralnych w przyszłym roku.

od Dąbrówka Langner

do Dąbrówka Langner