"Z biegiem Wisły" - niezwykła podróż po Polsce

Wydarzenie dodał(a) Anna Krajewska

REALIZACJA PROJEKTU EDUKACYJNEGO W PRZEDSZKOLU NR 164, UL. SZANAJCY 12, WARSZAWA

W listopadzie przedszkolaki z Przedszkola 164 w Warszawie wyruszyły w podróż po Polsce "Z BIEGIEM WISŁY". Celem tej wędrówki było poznanie wybranych regionów Polski - legend z nim związanych, opowiadań, muzyki, strojów i zabaw ludowych oraz regionalnej mowy. Dzieci poznały krajobraz i ciekawostki związane z Tatrami. Dowiedziały się, kto mieszkał w jamie pod Wawelem oraz kogo można spotkać na Krakowskim Rynku. Starszaki zwiedzały Warszawską Starówkę. Uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych "W podziemnym świecie warszawskich legend". W Podziemiach Muzeum szukały magicznych przedmiotów związanych z legendą o Bazyliszku. Przy pomocy kukiełek wspólnie z organizatorami odtwarzały historię Bazyliszka. Na zakończenie dzieci wykonały prace związane z postacią poznanej legendy, czyli pięknie pokolorowały postać BAZYLISZKA. Maluszki oglądały kolorowe albumy ze zdjęciami naszej stolicy, słuchały nagrań, gdzie legendy czytali polscy aktorzy, bawiły się w różne zabawy tematyczne wykorzystując różne akcesoria z kącików zainteresowań np. kapelusz góralski, serdak czy muszelki. Wykonały również prace plastyczne pt. "Na ludową nutę". Ale, to nie wszystko - w podróż włączyli się rodzice, którzy wspólnie ze swoimi pociechami w domu przygotowali plakat nt W KRÓLESTWIE KRÓLA NEPTUNA. Wykonane prace stworzyły przepiękną galerię o tematyce morskiej. Sami wykonawcy - rodzice byli zaskoczeni, że potrafili wyczarować takie dzieła. Dzieci brały również udział w spotkaniach w BIBLIOTECE dla DZIECI i MŁODZIEŻY Nr 50. Oglądały prezentację multimedialną, słuchały legendy pt. "Jak powstała Wisła" oraz kolorowały symbole poszczególnych miast. Ostatnim punktem projektu były występy dzieci przygotowane dla całej społeczności przedszkolnej. Prezentacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Licznie przybyli rodzice, babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie oraz absolwenci przedszkola. Dzieci zaprezentowały: taniec Zasiali górale, piosenkę W murowanej piwnicy - grupa 3-latków: taniec Krakowiak, piosenkę Krakowiaczek jeden, wiersz Stary Kraków - grupa 4-latków: taniec Polka Warszawska, piosenka Mała warszawska Syrenka - grupa 5-latków: taniec Morze w białych koronkach, szantę marynarską Ja mam deskę - grupa 5-latków. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Razem spędzony czas podczas realizowania poszczególnych zadań projektu był niezwykłą lekcją patriotyzmu.

od Anna Krajewska

do Anna Krajewska