"Przygoda Czerwonego Kapturka", czyli Dzień Postaci z Bajek w PM Nr 11

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

Scenariusz uroczystości grupowej zorganizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Postaci z Bajek w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach, w grupie dzieci 4, 5-letnich, w dniu 5 XI 2014r.

Temat: "Przygoda Czerwonego Kapturka"
Cel ogólny:
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych oraz stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
Oczekiwane efekty:
Dziecko:
- ogląda teatrzyk kukiełkowy na podstawie bajki;
- wie, jakie rzeczy powinny znaleźć się w koszyczku Czerwonego Kapturka;
- potrafi naśladować pokazywane przez nauczycielkę ruchy;
- odnajduje ukryte w klasie sylwety zwierząt leśnych, według podanej instrukcji słownej i nazywa je;
- odgaduje, w jaką postać wcielają się dzieci przy pomocy różnorodnych przebrań,
- bawi się kukiełkami, tworząc do tego celu proste dialogi;
- używa zwrotów grzecznościowych podczas częstowania się słodyczami;
- tworzy przy muzyce proste układy choreograficzne indywidualnie lub w parach.
Metody pracy: czynna (zadań stawianych do wykonania), słowna (teatrzyk, drama), aktywizujące i twórcze.
Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: inscenizacja na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy pt. "Czerwony Kapturek", kukiełki do teatrzyku, koszyczek i rzeczy do koszyczka, płyta z muzyką, magnetofon, sylwetki zwierząt leśnych, przebrania bohaterów bajki, słodycze.

Proponowany przebieg:
1. Powitanie dzieci, podanie celu zorganizowania grupowego święta oraz rozdanie dzieciom biletów na przedstawienie.
2. "Czerwony Kapturek" - oglądanie teatrzyku przedstawionego przy pomocy kukiełek.
3. "Koszyk Czerwonego Kapturka" - zabawa dydaktyczna - wybieranie rzeczy, które powinny znaleźć się w koszyczku, a odkładanie na bok, tych, które są w nim niepotrzebne.
4. "Spotkanie z wilkiem" - zabawa ruchowo-naśladowcza - ilustrowanie ruchem kolejnych etapów wędrówki Kapturka i wilka (podskoki naprzemienne po dróżce, przykucnięcie i wąchanie kwiatów, przeskoki przez gałęzie, skoki po kamykach, skradanie się wilka na czworakach, przedzieranie się przez zarośla, chowanie za drzewami).
5. "Tropem leśniczego" - zabawa tropiąca - odnajdywanie wybranych zwierząt leśnych według podanej instrukcji słownej, nazywanie ich, naśladowanie odgłosów lub sposobu poruszania się.
6. "Kim jestem?" - zabawa z elementem dramy - odgadywanie, w jaką postać wcieliły się dzieci wykorzystując dostępne przebrania - przygotowanie do balu u Czerwonego Kapturka.
8. "Dyskoteka u babci i Czerwonego Kapturka" - zabawy taneczne przy muzyce, tworzenie prostych układów choreograficznych indywidualnie i w parach.
9. Podziękowanie za udział w zabawie, rozdanie kolorowanek przedstawiających sceny z bajki i jej bohaterów.

Opracowanie i zorganizowanie uroczystości: nauczycielka Agnieszka Baśko

od Agnieszka Baśko